Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali. Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.
Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu: 1242441006/1111, IBAN: SK9711110000001242441006
Ak máte dotaz, zasielajte ho na alzbeta@porazka.sk
Pri podozrení na NCMP pacient podstúpi fyzikálne, laboratórne a prístrojové vyšetrenia ako CT (počítačový tomograf), vyšetrenie magnetickou rezonanciou (MRI). Na základe výsledkov prebiehajú ďalšie špecializované vyšetrenia ako napr. neurologické, kardiologické, hematologické, očné a.i.
Dôsledkom je, že určitá oblasť mozgu prestáva byť dostatočne zásobená krvou a mozgové bunky, ktoré sú extrémne citlivé na znížený prísun kyslíka, začínajú v danej oblasti už v priebehu niekoľkých minút odumierať. Každú minútu odumrie v centre ischemického ložiska až dva milióny mozgových buniek, z čoho vyplýva nutnosť rekanalizácie – spriechodnenia uzavretej cievy v čo najkratšom čase. Rozoznávame dva základné typy rekanalizačnej liečby, a to farmakologickú, ktorá musí byť pacientovi podaná do 4,5 hod od prvých príznakov NCMP. Druhou možnosťou najmä pri neúčinnosti farmakologickej liečby je mechanické odstránenie krvnej zrazeniny, ktorú je možné realizovať do 6 hodín od prvých príznakov NCMP. Najnovšou metódou v liečbe cievnej mozgovej príhody je endovaskulárna liečba, pri ktorej sa mechanicky odstráni krvná zrazenina priamo z mozgovej cievy.
Hlavným predpokladom účinnosti liečby je ČAS. V tomto smere je častým problémom to, že pacienti alebo ich blízke okolie príznaky NCMP (preklik na príznaky) podceňujú.
V závislosti od závažnosti cievnej mozgovej príhody môžete zostať v nemocnici od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.
Budete spolupracovať s tímom rôznych zdravotníckych pracovníkov.
Uzdravovanie
Po mŕtvici bude vaše telo potrebovať čas, aby sa uzdravilo a zotavilo.
Rehabilitácia vám pomôže vyrovnať sa s vašou situáciou a prispôsobiť ju tak, aby ste sa po mozgovej príhode mohli čo najviac rozvíjať.
-
Logopédovia vám napíšu ohodnotenia účinkov mŕtvice, to znamená ako sú na tom vaše komunikačné a kognitívne znalosti a zručnosti.
-
Nutričný stav a hydratácia: uistite sa, že ste dostali správnu výživu a že sa nebudete dehydrovaný.
Váš tím cievnej mozgovej príhody
- tím v nemocnici zahŕňa niekoľko rôznych zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú všetky odborné vzdelania a skúsenosti s mozgovou príhodou. Sú to:
- neurológovia
- sestry, klinické sestry
- fyzioterapeuti
- jazykoví terapeuti - logopédia
- oční lekári
- rehabilitační pracovníci
Spustenie rehabilitačnej liečby
Počas pobytu v nemocnici budete mať denné stretnutia s rôznymi terapeutmi, aby vám pomohli znova získať zručnosti, ktoré ste stratili, a naučili sa, ako zvládnuť akékoľvek dlhodobé problémy. Pravdepodobne to bude zahŕňať niektoré z nasledujúcich aspektov:
- cvičenia, ktoré vám pomôžu obnoviť všetky schopnosti, ktoré ste stratili,
- zobrazovanie nových a rozdielnych spôsobov vykonávania vecí, ako je napríklad obliekanie jednou rukou namiesto dvoch a iné.
Zotavím sa úplne?
Každá porážka je iná a neexistuje žiadny vzorec na zotavenie sa z nej.
Niektorí ľudia, ktorí mali mozgovú príhodu, sa pomerne rýchlo uzdravia. Ale bohužiaľ, nie všetci sa zlepšujú. Komplikácie, ako napríklad infekcia hrudníka, môžu ťažšie naštartovať regeneráciu. Ak je mŕtvica veľmi závažná, môže vám zostať dlhodobé postihnutie.
Vaša vlastná motivácia zohráva dôležitú úlohu pri vašej obnove. Čím viac praktizujete svoju terapiu, tým väčšia je pravdepodobnosť, že znova nadobudnete zručnosti a prispôsobíte sa novému životu. Vyžaduje to čas a trpezlivosť, rovnako ako prax a odhodlanie.
Niektoré dni budú ťažšie ako ostatné, ale nestrachujte sa ak nevidíte zlepšenia tak rýchlo, ako by ste chceli. Zamerajte sa na veci, ktoré môžete urobiť, a pripomeňte si zlepšenia, ktoré ste doteraz urobili. Nikdy nezúfajte, že sa nebudete mať lepšie, budete potrebovať len viac času.
Komentáre
Miriam Horváthová
26.02.2019
18:07
Pomoc s človekom po mozgovej porážke
Eva Mekec (neregistrovaný)
22.03.2019
20:30
Moja mamicka
Alžbeta
22.03.2019
21:20
Moja mamicka
Lucia Veresova (neregistrovaný)
25.06.2019
18:24
recidiva?
Alžbeta
25.06.2019
22:50
Odpoved
Pridať nový komentár