Mániodepresia je, keď je vaša nálada extrémna. Môže byť extrémne vysoká alebo extrémne nízka alebo sa môže veľmi rýchlo striedať. Energia a nadšenie sa mení s vašou náladou, budete sa cítiť hyperaktívne, môžete hovoriť veľmi rýchlo, máte veľa nápadov a môžete mať ťažkosti so spánkom. Mániodepresia nie je bežným následkom porážky, ale postihuje niektorých ľudí.
Niektorí ľudia majú tiež eufóriu, čo je, keď je nálada stále vysoká a vy sa zdáte byť mimoriadne pozitívny. Ale, podobne, ako mániodepresia, ovplyvňuje len veľmi malý počet ľudí.
Bude to lepšie?
Keď sú emócie ohromujúce, je ľahké si myslieť, že sa nikdy nezlepšia, ale napokon sa tak stane. Pocit úzkosti alebo nahnevania, alebo že nedokáže ovládať svoje emócie, sú veľmi časté po mŕtvici, a to najmä v prvých mesiacoch. V prípade, že tieto pocity nikdy úplne nezmiznú, budete sa s nimi musieť pokúsiť žiť.
Po mozgovej príhode je váš mozog najhorším nepriateľom - povie vám, že ste bremeno, že nemáte nádej. Musíte s tým bojovať. Nezabúdajte, nie ste sami. Existuje veľa ľudí, ktorí tu sú, aby vám pomohli zvládnuť emócie, ktoré cítite. Nemusíte to robiť sami.
Existujú procedúry, ktoré vám môžu pomôcť?
Mnoho procedúr a terapií môže pomôcť s emóciami po porážke. V závislosti od problémov, ktoré máte, môže byť lekár schopný odkázať vás na psychológa. Veľa ľudí zistí, že hovoriť o svojich pocitoch im pomáha ich pochopiť a vysporiadať sa s nimi.
Liečba
Niektoré lieky vám môžu pomôcť s emóciami. Najznámejšie sú antidepresíva. Tieto lieky ovplyvňujú chemické látky vo vašom mozgu a zvyšujú vašu náladu. To môže pomôcť pri liečbe depresie a niekedy aj úzkosti. Lieky môžu často pomôcť, ak máte takisto ťažkosti s ovládaním emócií. Antidepresíva nevyliečia emocionálne problémy, ale môžu pomôcť s príznakmi a uľahčiť život. Existuje veľa rôznych typov antidepresív a môže chvíľu trvať nájsť správny liek v správnej dávke.
Pridať nový komentár