Rok 2019 vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva SR za Rok prevencie. Počúvame zo všetkých strán o potrebe dať sa vyšetriť u svojho všeobecného lekára, u gynekológa, urológa, stomatológa. V médiách nám pripomínajú dôležitosť absolvovať test na vyšetrenie stolice na skryté krvácanie.
Prečo?
Jednoduchá odpoveď: ak ochorenie zachytíme v počiatočnom štádiu, máme najvyššiu šancu ho podchytiť, začať liečiť a mnohé choroby aj “poraziť”. Význam preventívnej prehliadky spočíva práve v tom, že si včas urobíme obraz o svojom zdravotnom stave a my pacienti spolu s lekármi dostaneme príležitosť v prípade potreby začať konať. Veľmi často sú všetky výsledky v norme, menej často náš všeobecný lekár zdvihne varovne prst a nájdu sa aj take výsledky, ktoré treba ihneď riešiť.
Čo keď mi niečo zistia?
Vo vyspelom svete sú na prvých miestach príčin úmrtnosti srdcovocievne a nádorové ochorenia. Keďže v počiatočných štádiách nebolia a človek ich necíti, často sa im hovorí aj tichí zabijaci. Do rozsahu preventívnej prehliadky okrem laboratórnych odberov, vyšetrenia moču a stolice na skryté krvácanie patrí aj meranie tlaku, pulzu, počúvanie srdcových oziev, výpočet kardiovaskulárneho rizika. Vo veku nad 40. rokov nám náš lekár spraví EKG, nad 50. rokov zmeria index členok- rameno a vypočíta pravdepodobné riziko možnej cievnej mozgovej príhody. Veľmi často sa práve počas preventívnej prehliadky prvý raz zistí vysoký tlak, nepravideľná srdcová činnosť, zúžené cievy, porucha metabolizmu tukov, cukrov, alebo iné rizikové faktory srdcovocievnych ochorení. Ak chodíme na preventívne prehliadky pravidelne, dajú sa všetky spomenuté ochorenia riešiť a liečiť včas. Netreba čakať na ich komplikácie.
Na čo všetko mám nárok?
Zoznam, množstvo a rozsah zdravotných výkonov preventívnych prehliadok je definovaný v zákone č. 577/2004 Z. z. o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia a o úhradách za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov. Tieto preventívne prehliadky sa plne uhrádzajú zo zdravotného poistenia.
Ako často by som mal chodiť na preventívne prehliadky?
Zo zákona má každý občan Slovenskej republiky právo na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých jeden krát za dva roky a darcovia krvi jeden krát ročne.
Prečo chodíme tak sporadicky na preventívne prehliadky?
Zarážajúce je, že iba 25% dospelej populácie v Slovenskej republike absolvuje počas roka preventívnu prehliadku, na ktorú má nárok z verejného zdravotného poistenia. Dôvodom takejto nízkej návštevnosti je najčastejšie zaneprázdnenosť, nižšie povedomie o prevencii rizikových faktorov a hlavne pocit, že pokiaľ nemám bolesti tak som zdravý. Alebo z opačnej perspektívy, neexistuje zdravý človek, iba zle vyšetrenýJ.
Pridať nový komentár