Na otázky Vám odpovedá
MUDr. Valéria Machová Husarovičová, PhD.
Vzdelanie:
- Lekárska Fakulta Univerzity Komenského, Bratislava
- atestácia z internej medicíny I. stupeň
- atestácia v odbore všeobecné lekárstvo II. stupeň
- Stratégia liečby lymfedémov – certifikovaný kurz
- Akupunktúra - kurz
- Externé magisterské štúdium - MHA
Vedecko – akademická hodnosť - PhD
- Prečo je Ministerstvom zdravotníctva SR vyhlásený Rok prevencie?
MZSR vyhlásilo rok 2019 Rokom prevencie, aby sa zvýšila informovanosť o dôležitosti preventívnych prehliadok pre naše zdravie. Cieľom je zvýšiť záujem o prevenciu, podporiť zodpovednosť za vlastné zdravie, presadzovať aktívny prístup k zdravému životnému štýlu a zvýšiť kvalitu života. Ku koncu septembra 2018 preventívnu prehliadku v ambulancii všeobecných lekárov absolvovalo 29% mužov a viac ako 32% žien. Najčastejšie navštevujú preventívne prehliadky u všeobecných lekárov muži vo veku 66, 65 rokov a ženy vo veku 66 a 63 rokov. Tieto čísla sú veľmi nízke a zvýšením počtu pacientov, ktorí absolvujú preventívne prehliadky potrebujeme dospieť ku zníženiu počtu tzv. odvrátiteľných úmrtí na Slovensku.
- Prečo sú Preventívne prehliadky vo všeobecnosti dôležité?
Na preventívnu prehliadku u všeobecného lekára pre dospelých má nárok každý pacient jeden krát za dva roky a darcovia krvi jeden krát za rok. Aby sme si vysvetlili dôležitosť preventívnej prehliadky, pozrime sa na význam slova prevencia. Prevencia znamená predchádzanie, zabraňovanie vzniku ochorenia. Aby sme vedeli ochoreniam predchádzať, musíme sa zamerať na faktory, ktoré sú pre vznik daného ochorenia dôležité a tieto rizikové faktory aj cielene vyhľadávať.
- Čo čaká pacienta počas preventívnej prehliadky u všeobecného lekára?
Na úvod pacient absolvuje odber krvi, odovzdá vzorku moču, podľa veku dostane aj test na skryté krvácanie v stolici. Po rannom odbere si dohodneme termín na presný čas na vykonanie samotnej prehliadky. Počas prehliadky sa pýtame na zdravotné ťažkosti, zisťujeme priebeh zdravotného stavu od detstva až po dospelosť, pýtame sa na alergie, zlozvyky, rodinnú anamnézu a zostavujeme celú anamnestickú zdravotnú mozaiku. U žien kontrolujeme kedy absolvovali gynekologickú a muži urologickú prehliadku. Sestrička pacienta odmeria, odváži, vypočíta BMI, odmeria tlak, pacientom nad 40 rokov zosníma EKG záznam a nad 50 rokov spraví meranie členkovo ramenného indexu. Lekár pacienta vyšetrí od hlavy po päty, popočúva, prehmatá a poklopká. Nakoniec si s pacientom sadneme, rozoberieme výsledky odberov a porozprávame sa, čo by sa dalo a malo zmeniť, poposielame na potrebné vyšetrenia + stanovíme si plán ďalších kontrol ak sú potrebné.
10 najčastejších diagnóz, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka
cukrovka
chudokrvnosť,
vysoký krvný tlak,
nadváha a obezita,
porucha funkcie obličiek,
zápal v močových cestách,
porucha srdcového rytmu,
zvýšená hladina cholesterolu,
rakovina hrubého čreva.
- Čo v prípade, že sa u pacienta nájdu rizikové faktory, ktoré môžu viesť k porážke?:
Rizikové faktory vedúce k porážke vieme rozdeliť na ovplyvniteľné a neovplyvniteľné. My sa sústredíme samozrejme na tie, ktoré ovplyvniť vieme. Poradíme ako sa správne stravovať, prečo nefajčiť, vysvetlíme riziko nadváhy a obezity, dôležitosť pravidelného pohybového režimu. Z laboratórnych výsledkov vieme zistiť chudokrvnosť, poruchu funkcie obličiek, pečene, hladinu cukru, cholesterolu a ostatných tukov v krvi, vyrátame kardiovaskulárne riziko pacienta a podľa odporučených postupov stanovíme následne kontroly, či rovno začneme medikamentózne liečiť. To isté platí pre nameraný vysoký tlak. Podľa rizikovosti pacient zostáva na režimových opatreniach ako je zmena životného štýlu alebo zahajujeme medikamentóznu liečbu. Z EKG záznamu priamo na mieste určíme poruchy rytmu srdca ako napr. fibrilácia predsiení, ktorá patrí medzi najčastejšie rizikové faktory. Členkovo ramenný index nám napomáha k rozšírenej diagnostike.
- Aké sú príznaky porážky?
Náhla strnulosť alebo ochabnutosť tváre, ruky, nohy, najmä, ak k nej dochádza iba na jednej strane tela. Postihnutý nevie symetricky vyceriť zuby, usmiať sa, zapískať, vyplazí jazyk viac so jednej strany. Pri dvihnutí rúk môže jedna ruka poklesnúť, pacient ju nezdvihne alebo neudrží.
Náhla zmätenosť, sťažená alebo nezrozumiteľná reč.
Náhle zhoršené videnie postihujúce jedno alebo obe oči.
Náhla prudká bolesť hlavy bez zjavnej príčiny. Postihnutý nikdy podobnú bolesť nezažil, nepozná ju, bolesť nezaberá na lieky proti bolesti, zhoršuje sa.
6. Čo odporúčate svojim pacientom?
Mojim pacientom odporúčam, aby nehľadali výhovorky a pravidelne preventívne prehliadky absolvovali. Na prehliadky majú nárok a ich absolvovaním dávajú sebe príležitosť k predchádzaniu mnohých ochorení a nám lekárom šancu na ich prípadnú skorú liečbu. Preventívne prehliadky sú naozaj mnohokrát život zachraňujúce.
Otázky od pacientov alebo rodinných príslušníkov
Má chudokrvnosť vplyv na ischemickú porážku?
Áno, chudokrvnosť má vplyv na ischemickú CMP. V niektorých vedeckých publikáciách definujú chudokrvnosť – anémiu ako piaty rizikový faktor vzniku CMP, prípadne ako faktor, ktorý zhoršuje priebeh a prežívanie po prekonaní CMP. Príčiny sú viaceré, nedostatok krviniek ako nosiča kyslíku do mozgu, zmenené reologické vlastnosti krvi, znížená priľnavosť už vytvorenej zrazeniny v cieve a tým vyššie riziko uvoľnenia trombu.
Má porucha srdcového rytmu vplyv na ischemickú porážku?
Nepravidelná činnosť srdca, konkrétne nedostatočne liečená fibrilácia predsiení srdca je príčinou každej piatej CMP. Fibrilácia srdcových predsiení môže viesť k tvorbe krvných zrazením v srdci, odkiaľ sa uvoľnia priamo do mozgu, kde vytvoria prekážku v cieve a určitá časť mozgu sa prestane kyslíkom zásobovať.
Môže sa alodýnia spôsobená nedostatkom insulárneho kortexu ako následku porážky kompenzovať alebo celkom eliminovať pomocou akupunktúry? Keďže žiadne bežné lieky nezaberajú.
Akupunktúra patrí medzi metódy tradičnej čínskej medicíny. Na Slovensku máme veľa odborníkov, ktorí sa tejto metóde venujú. Akupunktúru by som vo Vašom prípade doporučila ako doplnkovú formu liečby, ak ste vyčerpali všetky možnosti liečby bolesti podľa analgetického rebríčka a využili aj pridružené odporučené postupy terapie bolesti.
Je umele vytvorený proces autofágie dobrý ako prevencia NCMP? Ak áno, aký je najideálnejší pôst? Ako často treba pôstiť?
Autofágia prebieha na úrovni bunky ako prirodzený proces. K umelo vytvorenej autofágii v spojení s pôstom sa relevantne vyjadriť nemôžem, nenašla som ani žiadnu EBM štúdiu v odborných časopisoch, ktorá by sa daným problémom zaoberala.
Dobrý večer, na zajtra by som mala otázku: či nemôže uškodiť let lietadlom v dĺžke cca 4 hodiny pacientovi, ktorí je rok po krvácaní do mozgu, a ďalej, či odporučujete akupunktúru po krvácaní do mozgu pred rokom, manžel má ataxiu a dvojité videnie.
Let lietadlom treba skonzultovať s ošetrujúcimi lekármi. Každý pacient po hemorágickej cievnej príhode je iný. Záleží od miesta postihnutia, spôsobu prvotnej a následnej liečby, pridružených ochorení. Nebolo by z mojej strany zodpovedné Vám odpovedať vzhľadom na to, že nepoznám presný zdravotný stav Vášho manžela. Čo sa týka akupunktúry, odporúčam ju len ako doplnkovú metódu k stanovenej liečbe.
Pridať nový komentár