Prečo je dôležitý koenzým Q10?
Koenzým Q10 (CoQ10) objavil v roku 1957 Fred Crane, MD z University vo Wisconsine, ktorý ho izoloval z hovädzieho srdca. Japonskí vedci prvýkrát zaznamenali terapeutické vlastnosti CoQ10 v roku 1960.
Nositeľ Nobelovej ceny - lekár a vedec Linus Pauling veril, že pridanie CoQ10 do denného nutričného režimu môže zvýšiť produkciu energie v bunkách srdcového svalu a tak pomáhať normalizovať krvný tlak, zvýšiť energetickú hladinu a zlepšiť život.
Koenzýmy podporujú enzýmy v ich rôznych biochemických funkciách. Koenzým CoQ10 je životne dôležitý pri tvorbe energie vo vnútri buniek. To je obzvlášť dôležité pre zachovanie zdravia buniek a tkanív, ktoré vyžadujú mnoho energie, ako kardiovaskulárny a imunitný systém. CoQ10 je silný antioxidant, ktorý zabraňuje oxidačnému poškodeniu voľnými radikálmi. Obsahujú ho najmä bunky aktívne a zaťažované (napríklad srdce, mozog, pečeň).
Prirodzeným zdrojom koenzýmu Q10 sú ryby: makrela, losos, sardinky a morské produkty, hovädzie mäso, pečeň, srdce, obličky, olivový olej, slnečnica, hrozno, orechy, arašidy, brokolica a strukoviny. Jeho množstvo klesá skladovaním a tepelnou úpravou jedla, podobne v organizme klesá so zvyšujúcim sa vekom človeka.
Nový výskum ukazuje, že CoQ10 môže mať celý rad výhod, ktoré zahŕňajú prevenciu rakoviny kože, prostaty a prsníka, podporu zdravej hladiny cukru v krvi u diabetikov a pri cievnych ochoreniach.
Dr Langsjoen verí, že CoQ10 má rovnako zásadný význam ako vitamín C pre udržanie optimálneho zdravia a dlhovekosti.
Výhody koenzýmu Q10:
· silný antioxidant, ktorý chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi,
· CoQ10 je zásadný pre zdravý kardiovaskulárny systém,
· odporúča sa pacientom užívajúcim statíny, pretože blokujú produkciu koenzýmu,
· nemeckí vedci zistili, že ľudia s tinnitom (zvonenie v ušiach) majú nízke hladiny CoQ10 a po užívaní koenzýmu počas štyroch mesiacov nastalo výrazné zlepšenie,
· nízke hladiny CoQ10 majú pacienti s chronickým srdcovým zlyhávaním.
Dávkovanie: Ak si organizmus nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo CoQ10 (starnutie, choroby), odporúča sa ako doplnok výživy dávka 30 mg denne (maximálne do 60 mg), prípadne vo vyšších denných dávkach ako podporná terapia viacerých chorôb. Užívanie vyšších dávok sa odporúča iba so súhlasom ošetrujúceho lekára.
Úspech podpornej terapie s CoQ10 možno dosiahnuť iba pri pravidelnom užívaní.
Všeobecne platí, že CoQ10 sa zdá byť bezpečný. Neboli nájdené žiadne významné vedľajšie účinky, a to aj v štúdiách, ktoré trvali rok. Avšak ľudia s ťažkým srdcovým ochorením by mali CoQ10 užívať pod dohľadom lekára.
Zdroj: http://www.liecive.herba.sk/index.php/archiv/liecive-rastliny-2014/lieci...
Pridať nový komentár