Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali. Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.
Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu: 1242441006/1111, IBAN: SK9711110000001242441006
Ak máte všeobecným lekárom predpísanú antikoagulačnú diétu (klikni tu), diabetickú diétu (klikni tu), kliknte si, prosím, na odkaz.
Šošovicový šalát s orechami a kozím syrom (4 porcie)
Ingrediencie:
75 g jačmených krúpov
400 g zelenej šošovice
25 g mandlí
25 g vlašských orechov
50 g sušených brusníc
100 g kozieho syru
100 g rukoly
Postup:
Jačmenné krúpy zalejeme vodou a necháme namočené aspoň 8 hodín.
Potom scedíme a premyjeme vodou a opäť scedíme. Dáme do hrnca, zalejeme vodou a necháme zovrieť. Oheň stíšime, zakryjeme a pomaly dovaríme zhruba 30 minút. Jačmeň musí zmäknúť. Opäť scedíme a necháme vychladnúť. Šošovicu uvaríme domäkka s bobkovým listom v mierne osolenej vode. Následne vychladenú zmiešame s jačmeňom a zvyšnými ingredienciami. Mandle a vlašské orechy môžeme opražiť na suchej panvici, prípadne ich jemne osladiť kvapkou medu, javorovým sirupom alebo pšeničným sladom.
Quinoa s medvedím cesnakom
Ingrediencie:
1 pohár quinoa
morská soľ
2 veľké paradajky
100 g očisteného mladého hrášku
1 červená cibuľa
štipka čierneho mletého korenia
1/2 sladkej červenej papriky
15-20 listov medvedieho cesnaku
kokosový tuk
Postup:
Quinou opláchneme a dáme variť so štipkou soli v pomere vody 1:2.
Medzitým si nadrobno nasekáme červenú cibuľku, paradajky a papriku. Na rozohriatej panvici s kokosovým tukom (kto nemá rád kokosovú chuť, môže použiť iný olej) osmahneme cibuľku a kto má problém s trávením surovej papriky, tak pridá aj papriku. Tesne pred dokončením cibule s paprikou môžeme na pár sekúnd pridať aj paradajky. Ja ich mám však radšej čerstvé. Snažíme sa predsa udržat čo najviac vitamínov v pokrme. Uvarenú quinou zmiešame s pripravenou zeleninovou zmesou. Zľahka okoreníme. Dôkladne premiešame a prisypeme surový mladý hrášok. Listy medvedieho cesnaku umyjeme a posekáme na malé kúsky. Pridáme úplne na koniec, aby sme ponechali všetky výživné látky v ňom. Tento pokrm chutí skvele aj s pridaním červenej repy.
Chrumkavý cícer s karfiolom
Ingrediencie:
1 hlávka karfiolu
100 g cíceru
hrsť čerstvj petržlenovej vňate
1 veľká lyžica horčičných semienok
1 veľká lyžica dijonskej horčice
hrubozrnná morská soľ
cesnak
ume ocot
čierne korenie
Postup:
Cícer si namočíme a opláchneme aspoň na 12 hodín do vody a necháme ho na tmavom chladnom mieste. Namočený cícer opäť prepláchneme a dáme variť so štipkou soli do polomäkka. Medzitým si očistíme a umyjeme karfiol. Rozdelíme ho na malé ,,kvietky''. Veľký plech si potrieme olivovým olejom a dáme na neho osušený cícer a karfiol. Potrieme ich pretlačeným cesnakom zmiešaným s olivovým olejom a hrubozrnnou morskou soľou. Potom všetko posypeme horčičnými semienkami a necháme všetko zapiecť v trúbe vyhriatej na 200°C dozlatista. Medzitým si pripravíme dresing z dijonskej horčice, olivového oleja a ume octu. Všetko spolu dôkladne premiešame. Teplú zeleninu polejeme dresingom. Posypeme nadrobno posekanou petržlenovou vňaťou a môžme podávať. Ako príloha sa hodí aj nakladaná cvikla s chrenom.
Quinoové muffiny
Ingrediencie:
150 g uvarenej quinoi
60 g celozrnej múky
130 g polenty
1 veľká lyžica prášku do pečiva z vínneho kameňa
štipka sódy bikarbóny
1/2 lyžičky arrowroot prášku
250 ml mandľového mlieka
3 lyžice olivového oleja
3 vajíčka
hrsť sušených paradajok v oleji
Postup:
V jednej miske pripravíme cesto zmiešaním polenty, múky, quinoi, prášku do pečiva, sódy bikarbóny, nadrobno posekyných sušených paradajok a soli. V druhej vymiešame mandľové mlieko s vajíčkami, olejom a arrowroot. Následne všetko jemne zmiešame a vytvoríme hladké cesto. Muffinový plech vymystíme, vložíme papierové košíčky do jednotlivých otvorov a nalejeme cesto. Vyjde nám zhruba 8 muffinov. Pečieme v trúbe vyhriatej na 200°C, kým sa nám neprestane lepiť drevené špáradlo v strede muffinu. Tieto slané muffiny môžeme podávať s avokádovou pomazánkou, alebo s paprikovou omáčkou s makadamiovými orechmi.
poznámka: Táto pseudoobilovina je plná fytonutrientov a flavonoidov, ktoré sú dôležitými bojovníkmi v boji s rakovinou. Je bohatá na mangán, horčík, kyselinu listovú a fosfor. Quinoa je bohatým zdrojom vápnika a bielkovín. Pôsobí nielen protizápalovo, ale má pozitívny vplyv na srdce a cievy.
Sladký špenátový šalát
Ingrediencie:
500 g listov mladého špenátu
1/2 kápie
3 kúsky sušených marhúľ
4 kusy vlašského orecha
200 g mungo klíčkov
hrsť chery paradajok
100 g uvareného pšena
50 g kozieho syru
olivový olej
balsamikový ocot
Ingrediencie:
Tento šalát si môžete pripraviť aj bez pšena (vtedy je menej sýty), ale kvôli orechom a sušenému ovociu ho tiež odporúčam na raňajky, alebo obed. Mladý špenát si natrháme na väčšie kusy a dôkladne premyjeme studenou vodou. Potom si do neho pridáme nadrobno nakrájané sušené marhule, cherry paradajky a kápiu. Spolu s uvareným pšenom všetko premiešame s olivovým olejom podľa chuti. Vlašské orechy odporúčam ponechať vo väčších kusoch. Nakoniec si šalát posypeme mungo klíčkami a kozím syrom. Pre chuť môžeme šalát prebehnúť balsamikovým octom.
Pridať nový komentár