Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali. Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.
Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu: 1242441006/1111, IBAN: SK9711110000001242441006
Ak máte dotaz, zasielajte ho na alzbeta@porazka.sk
Cievna mozgová príhoda vyžaduje lekársku pohotovosť. Ak si myslíte, že vy alebo niekto iný, má príznaky mozgovej mŕtvice, premýšľajte TERAZ a volajte 112. Záchranári sú pripravení na cievnu mozgovú príhodu a odvedú vás do najlepšej nemocnice.
Aj keď je porážka tretie najčastejšie ochorenie, ani jedna nie je rovnaká. Neexistuje žiaden vzorec na jej zotavenie. Závisí to od typu mŕtvice a od služieb, ktoré sú k dispozícii vo vašej oblasti.
Ako dobre sa zotavujete a ako dlho to trvá, je tiež pre každého individuálne. Ale ubezpečenie, že dostanete rýchlu liečbu, vám poskytne najlepšiu možnú šancu na dobré zotavenie.
Diagnóza
Keď prídete do nemocnice, budete musieť podstúpiť vyšetrenia a testy, aby sa potvrdila cievna mozgová príhoda. Uistite sa, že dostanete správnu núdzovú liečbu. Čím rýchlejšia je vaša mozgová príhoda diagnostikovaná a liečená, tým lepšie bude vaše zotavenie.
Mozgové kontroly a testy
Pravdepodobne vám vykonajú niekoľko vyšetrení a testov, aby sa potvrdila cievna mozgová príhoda. Mali by ste mať vyšetrenie mozgu čo najskôr po mŕtvici. Pre ľudí s akútnou mozgovou príhodou by to malo byť do jednej hodiny po príchode do nemocnice:
- Počítačová tomografia alebo CT vyšetrenie, čo je röntgenový lúč mozgu, ktorý ukáže lekárom, ktoré časti mozgu boli poškodené, a či poškodenie bolo spôsobené zrazeninou alebo krvácaním.
- Vyšetrenie magnetickou rezonanciou - vykonáva sa vo veľkom tunelovom skeneri, ktorý využíva vlny na vytvorenie podrobnejšieho obrazu krvných ciev v mozgu.
Tieto výsledky pomôžu lekárom zistiť, čo mohlo spôsobiť mozgovú príhodu a zabezpečiť im vašu správnu liečbu.
Iné nemocničné testy
Existuje niekoľko ďalších testov, ktoré môžete podstúpiť počas prvých dní v nemocnici. Dozviete sa viac o tom, čo spôsobilo mozgovú príhodu, alebo zistíte, aké účinky má.
Toto sú niektoré z testov, ktorým sa môžete podrobiť:
- Zmeranie krvného tlaku: toto vyšetrenie by malo byť vykonané ihneď po príchode nemocnice. Odhalí, či môže byť vaša mozgová príhoda zapríčinená vysokým krvným tlakom a či budete potrebovať lieky na jeho zníženie.
- Elektrokardiogram (EKG): môže ukázať, že nepravidelný srdcový tep, nazývaný tiež predsieňová fibrilácia, mohla spôsobiť mŕtvicu. Fibrilácia predsiení môže zvýšiť riziko mozgovej príhody, býva tiež liečená medikamentózne.
- Krvný test: skontroluje sa hladina cholesterolu a cukru v krvi a skontroluje sa zrážanie.
Trombolýza
Ak je vaša mozgová príhoda spôsobená krvnou zrazeninou (ischemická cievna mozgová príhoda), môžu vám dať lieky proti zrážaniu krvi, a pokúsili sa rozptýliť zrazeninu a navrátiť prítok krvi do mozgu. Proces podávania tohto lieku je známy ako trombolýza.
Trombolýza môže rozložiť a rozptýliť zrazeninu, ktorá bráni prietoku krvi do mozgu. Pre väčšinu ľudí je potrebné podať trombolýzu v priebehu 4,5 hodiny od vzniku príznakov mŕtvice. Čím viac času ubehne, tým menej bude trombolýza účinná. To je dôvod, prečo je dôležité dostať sa do nemocnice čo najskôr.
Po trombolýze 10% pacientov prežíva a žije nezávisle. Napriek jeho výhodám existuje riziko, že trombolýza môže spôsobiť krvácanie do mozgu. Stáva sa to asi u jedného z 25 ľudí v priebehu siedmich dní po trombolýze a to môže byť smrteľné asi v jednom zo 40 prípadov.
Čím skôr sa budete liečiť, tým lepšie sú šance na zlepšenie a tým nižšie riziko poškodenia.
Kto môže mať trombolýzu?
Nie každý, kto má ischemickú cievnu mozgovú príhodu, je vhodný na trombolýzu. V súčasnosti je jej možné asi u 12% ľudí, ktorí sú hospitalizovaní s mozgovou príhodou. Ak nie ste vhodní, môže to byť preto, že:
- ste mali krvácanie do mozgu,
- neviete, alebo nemôžete povedať lekárom, kedy približne začali príznaky,
- nedorazíte do nemocnice včas,
- máte poruchu krvácania,
- nedávno ste mali veľkú operáciu,
- ste mali inú mozgovú príhodu alebo zranenie hlavy v priebehu posledných troch mesiacov,
- súčasné lieky nie sú kompatibilné s trombolýzou.
Pridať nový komentár