Schizandra chinensis (TURZ.) BAILL.,schizandra čínska (magnolka čínska)
Už 2000 rokov sa táto rastlina používa ako sedatívum a tonikum. Číňan Liš-čen vo svojom liekopise z roku 1596 uvádza tento druh ako rastlinu piatich chutí. V Rusku - zvlášť na Sibíri- sa používa takmer od nepamäti. Pri výpravách do tajgy si Nanajci a Ugedejci brali hrsť sušených bobúľ, ktoré znižovali únavu a osviežovali. Sprievodcovia geologických a iných expedícií pri dlhých pochodoch varili čaj zo schizandry. Nápoj potlačoval pocit hladu, zlepšoval náladu a odstraňoval únavu.
Rastlina je opadavá liana s 8 - 15 m dlhými výhonmi. V našich podmienkach sa po 25-ročných skúsenostiach môže úspešne pestovať. Bezpodmienečne však vyžaduje oporu na ovíjanie. Počiatočné rastové depresie spôsobuje prudké slnečné prehrievanie, ktoré v prvých troch rokoch po vysadení neznáša a naopak počiatok rodivosti začína, keď predlžujúce výhony dosiahnu úroveň dostatočného slnečného svetla. Rozmnožuje sa semenom a výmladkami v zatemnení. Plodom je strapec podobný ríbezli so šťavnatými červenými bobuľami, ktoré obsahujú dve žlté semená.
Najvýznamnejšie účinné látky plodov, ale aj celej rastliny sú lignány (gomisiny) - schizandrol A, schizandrol B, gomisin B, C, schizandril C. Z ďalších biologicky aktívnych látok sú to organické kyseliny, flavonoidy, antokyány, sacharidy vitamíny minerálne látky a mikroelementy V kôre sú zastúpené silice, v listoch fenolové látky kvercetín, kempferol, steroly a kyselina škoricová.
Moderné výskumy potvrdzujú, že jej plody vykazujú výraznú aktivitu v celom rade fyziologicky dôležitých funkcií vrátane adaptogénnych. Je vhodná pri liečbe kardiovaskulárnych chorôb, pretože regeneruje srdcový sval, stumuluje krvný obeh, zlepšuje rovnovážne vlastnosti krvi, pôsobí anti skleroticky, znižuje hladinu cholesterolu. Má výrazný hepatoprotektívny efekt na chemicky a mikrobiálne poškodenú pečeň. Pozitívne ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu a stimuluje činnosť mozgu, čo má pozitívny vlpyv na koordináciu a koncentráciu.
Kontraindikácie sú pri hypertenzii, epilepsii a tehotenstve.
Terapeutické a kulinárske využitie drogy je rozsiahle - od prášku, tinktúry, kandovania, sirupov, kompótov, marmelád, destilátov, miešania s medom, nealkoholické nápoje, atď. Za pozornosť stojí aj dekoratívnosť - na zazeleňovanie starých múrov s oporou besiedok, plotov a pod.
(Z. Homolová, Ing. S. Jurčák: PO STOPÁCH ŠAMANSKÝCH RASTLÍN DLHOVEKOSTI)
Zdroj: http://www.liecive.herba.sk/index.php/archiv/liecive-rastliny-2015/lieci...
Pridať nový komentár