Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali. Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.
Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu: 1242441006/1111, IBAN: SK9711110000001242441006
Ak máte dotaz, zasielajte ho na alzbeta@porazka.sk
Komunikácia
Problémy s komunikáciou sa dejú, pretože cievna mozgová príhoda poškodzuje mozog. Keď komunikujeme, náš mozog musí dokončiť radu úloh. Keď sa vás niekto opýta otázku, váš mozog musí 1. pochopiť, na čo sa vlastne pýtate, 2. rozhodnúť o odpovedi a 3. dať si slová dohromady, kým im odpovie.
Rôzne časti nášho mozgu sú zodpovedné za každú z týchto úloh. Ak je jedna z týchto častí poškodená cievnou mozgovou príhodou, môže to spôsobiť problémy s rozprávaním alebo pochopením toho, čo vám niekto povedal.
Komunikácia nie je len o hovorení. Cievna príhoda môže tak isto spôsobiť problémy s čítaním a písaním.
!!! Komunikačné problémy nemajú vplyv na vašu inteligenciu!!!
Bude to lepšie?
- Väčšina problémov s komunikáciou sa zlepší. Je však veľmi ťažké predpovedať, ako sa zlepší, alebo ako dlho to bude trvať, pretože je to pre každého individuálne.
- Komunikačné ťažkosti sa zlepšujú v priebehu prvých troch až šiestich mesiacov, ale ľudia sa naďalej zotavujú celé mesiace a dokonca roky.
- Zatiaľ čo sa niektoré zlepšenia vyskytnú prirodzene, ľudia pravdepodobne urobia oveľa lepšie zotavenie, ak majú klinickú logopédiu a prax, teda komunikujú čo najviac.
- Pre väčšinu ľudí je najlepší spôsob ako sa vrátiť „späť“ (pred porážkou), je vrátiť sa do práce. Bohužiaľ nie vždy to je možné. Ale aj keď sa u niekoho úplne neobnoví reč, existuje veľa spôsobov komunikácie, ktoré sa nespoliehajú na rozprávanie.
Ako môžem pomôcť?
Je ťažké vedieť ako pomôcť niekomu, keď zistí, že je komplikované hovoriť. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu.
Prax, prax, prax.
- Ak sa váš priateľ alebo rodinný príslušník učia nové spôsoby komunikácie, vy musíte tiež. Takže s nimi praktizujte čo najviac.
- Choďte s nimi na logopedickú terapiu a požiadajte ich rečového terapeuta o zaslanie informácií.
- Čím viac váš priateľ alebo člen rodiny praktizuje svoju komunikáciu, tým väčší pokrok dosiahne. Cvičenia z ich terapeutických sedení budú vždy robiť doma, tak si robte spoločne a využite každú príležitosť k rozhovoru.
Môže byť ťažké vedieť, ako pomôcť niekomu, keď zistí, že je komplikované hovoriť, vytvárať vety. Takže tu je niekoľko tipov, ktoré pomôžu vám v pomoci vášmu rodinnému príslušníkovi alebo priateľovi.
- Keď hovoríte s niekým, je na oboch stranách, aby ste sa uistili, že konverzácia je dobrá.
- Toto sa nemení, ak osoba, s ktorou hovoríte, má problémy s komunikáciou. Môže to urobiť váš rozhovor o niečo ťažší, ale stále rovnako dobrý. Tu sú naše tipy, ktoré vám pomôžu.
Predtým ako začneš
- Urobiť si čas - Odstráňte rozptýlenie a uistite sa, že nie ste pod žiadnym iným tlakom, takže si môžete navzájom plne venovať svoju pozornosť.
- Zamerajte sa na to, čo robíte - Ak ste pripravený hovoriť, sadnite si blízko alebo proti sebe navzájom a držte očný kontakt.
- Nebojte sa - Rozhovory sú o zdieľaní a porozumení, takže nezáleží na tom, ako to robíte, alebo ako dlho trvá. Buďte pripravení urobiť chyby - stačí sa snažiť.
Urobte to
- Udržujte rozhovor jednoduchý - použite krátke vety a položte naraz len jednu otázku.
- Povedzte, keď nerozumiete - to nie je problém, jednoducho to druhá strana skúsi znova.
- Držte sa jednej témy a uistite sa, že obaja viete, kedy ste začali druhú tému.
- Používajte čokoľvek - poukazujte na veci, robte gestá, píšte, kreslite, bzučte alebo spievajte.
- Rozprávajte sa prirodzene o veciach, o ktorých obaja máte záujem.
- Počúvajte - dobrá komunikácia je o počúvaní.
Ak chcete byť dobrým poslucháčom, musíte:
- poskytnúť čas a pozornosť
- neprerušovať
- stíšiť zvuk napríklad hudby
- klásť otázky
- kontrolovať, či ste pochopili
Nerobte
- Neponáhľajte sa - dajte si navzájom čas na pochopenie a odpoveď.
- Dokončite vety alebo hádajte, čo sa druhá osoba snaží povedať - je to veľmi frustrujúce. Stačí im dať čas potrebný na to, aby sa tam dostali.
- Klaďte otázky, na ktoré viete odpoveď - je to konverzácia nie test.
- Predstierajte, že rozumiete tomu, čo vám povedali, alebo „zahrajte pochopenie“ ale vždy skontrolujte.
- Nezabúdajte, že hovoríte s dospelým, ktorý má problémy s komunikáciou, nie s inteligenciou.
Päť pravidiel pre dobré rozhovory
1. Ukážte rešpekt
2. Dajte si navzájom čas
3. Počúvajte
4. Buďte pozitívni
5. Nikdy nepredpokladajte bez spätnej kontroly.
Niektoré iné veci, nad ktorými by ste mali premýšľať:
- Skontrolujte áno / nie odpovede. Niekedy ľudia s komunikačnými problémami hovoria áno alebo nie, keď nevedia presne povedať, čo chcú. Takže skontrolujte jednoduchým palcom nahor alebo nadol, alebo nakreslite háčik a krížik na kus papiera a požiadajte, aby ukazovali.
- Zapíšte kľúčové slová. Dokonca aj vtedy, keď nedokážu veľmi dobre čítať, mnohí ľudia môžu stále rozpoznať jednotlivé slová. Takže písanie kľúčových slov vám môže pomôcť.
- Ak bojujú s nejakým slovom, poproste ich, aby slovo vyhláskovali. Zapíšte si slovo. Alebo požiadajte, aby ukázali na začiatočné písmeno v tabuľke s abecedou.
- Premýšľajte o ďalších veciach, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhovore. Máte fotografie z dovolenky, o ktorej hovoríte, na ktorú sa môžete pozrieť počas rozhovoru? Alebo prečo nie si sadnúť s fotoalbumom alebo novinami či knihou o téme, ktorá vás zaujíma a hovoriť o tom spoločne?
Ďalšie tipy pre rodinu a priateľov
- Buďte trpezlivý
Môže byť strašidelné, keď niekto, koho milujete, nerozumie tomu, čo mu poviete, alebo ak im nerozumiete. Všetky vzťahy sa spoliehajú na komunikáciu, takže môže byť veľmi ťažké, keď sa náhle zhorší. Musíte však mať na pamäti, že sa veci časom zlepšia. Dokonca aj vtedy, keď váš priateľ alebo člen rodiny nikdy úplne neobnoví schopnosť hovoriť, nájdete ďalšie spôsoby, ako si niečo povedať. Bude to trvať určitý čas a nebude to vždy jednoduché, takže sa uistite, že obaja získate podporu, ktorú potrebujete.
Stále hovoriť
Mnoho ľudí s problémami s komunikáciou hovorí, že sa cítia neviditeľní. Uistite sa, že váš priateľ alebo člen rodiny je stále zahrnutý do rozhovorov - či už je to argument, dôležité rozhodnutie alebo jednoducho rozhovor o počasí. Vyhnite sa tomu, že ho nezapojíte do rozhovoru, pretože si myslíte, že ho rozhovor unaví, alebo z neho bude mať rozpaky či frustráciu. Čím viac cvičia, tým viac sa zlepšia. Takže rozprávajte.
Povzbudzujte ich
Váš priateľ alebo rodinný príslušník bude pravdepodobne teraz viac závisieť od vás ako predtým. Nepomôže mu však, ak urobíte pre nich všetko. Keď sa ich komunikácia začne zlepšovať, povzbudzujte ich, aby robili veci sami. Možno budete musieť vyvinúť jemný tlak, aby niečo vyskúšali sami, ale pripomeňte im, že ste tam, aby ste im pomohli.
Urobiť si čas
Ľudia sa môžu cítiť veľmi osamelí, keď nie sú schopní hovoriť alebo chodiť rovnakým spôsobom ako predtým. Takže jednoducho strávte nejaký čas so svojím priateľom alebo členom rodiny, pomôže to obom stranám. Snažte sa s nimi hovoriť o tom, ako sa vyrovnávajú s porážkou. Hoci to môže byť ťažké, nájdite spôsob, ako to urobiť.
Môže tiež pomôcť tráviť čas tým, že nebudete nehovoriť, dajte im prestávku. Nájdite niečo, čo môžete robiť spoločne, čo nevyžaduje veľa rozprávania, ako je varenie jedla, prechádzka alebo hranie hry.
Kde môžem získať pomoc a podporu?
Logopéd vášho priateľa alebo člena rodiny vám bude môcť poradiť s tým, ako ho najlepšie podporiť.
"Tu je sprievodca niektorými technickými slovami, ktoré ste počuli možno v nemocnici:
- Afázia je, keď máte problémy hovoriť a pochopiť, čo hovoria ostatní ľudia. Približne tretina pacientov s mozgovou príhodou ich má. Niekedy sa to nazýva dysfázia. Väčšina ľudí, ktorí majú afáziu, majú tiež problémy s čítaním a písaním.
- Apraxia reči nastáva, keď nemôžete pohybovať svalmi na tvári, ústach a hrdla v správnom poradí, keď hovoríte. To môže sťažiť iným ľuďom, aby pochopili, čo im ľudia po cievnej príhode hovoria. Toto sa niekedy nazýva aj dyspraxia.
- Dysartria nastane, keď nemôžete ovládať svaly na tvári, ústach a hrdlo tak, ako to potrebujete, keď hovoríte. To môže znamenať, že spôsob, akým hovoríte, nie je veľmi jasný a vaša reč sa môže zdať nezmyselná alebo pomalá.
- Logopéd je rečový a jazykový terapeut. Spolupracuje s ľuďmi, aby zlepšili svoju schopnosť komunikovať. Tiež pracuje s ľuďmi, ktorí majú problémy s prehĺtaním.
Pridať nový komentár