Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali. Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.
Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu: 1242441006/1111, IBAN: SK9711110000001242441006
Ak máte všeobecným lekárom predpísanú antikoagulačnú diétu (klikni tu), diabetickú diétu (klikni tu), kliknte si, prosím, na odkaz.
Špenátová polievka s vajíčkom
Ingrediencie:
1000 g listov mladého špenátu
1 veľká cibuľa
1 strúčik cesnaku
ume ocot (Slano-kyslá prírodná šťava a je výbornou náhradou za bežný ocot. Tento „ocot“ je vyrobený prirodzenou prírodnou fermentáciou zo slaných kvasených sliviek umeboshi. Špeciálne slivky pochádzajú z Ázie s vysoko liečivým účinkom. Má svetlo fialovú farbu a slano-kyslú chuť. Dostať ho môžete v BIO obchode.)
ghee maslo (Indická kuchyňa používa čistý mliečny tuk ghí ako dôležitú prísadu. Aj naše babičky ju poznali, hovorili jej prepustené maslo. Maslo sa prepúšťalo kvôli lepšej skladovateľnosti, pretože zbavené vody, bielkovín a ostatných netukových súčastí sa nemusí uchovávať v chladničke. Zároveň získa iné vlastnosti a chuť ako bežne používané maslo a je vhodné aj pre ľudí, ktorí majú alergiu na laktózu či bielkoviny kravského mlieka.)
1/2 malej lyžičky morskej soli
1/2 hrnčeka domáceho mandľového mlieka
citrónová šťava
1 lyžica konopných semienok (Majú vynikajúcu orieškovú chuť a sú bohaté na aminokyseliny, globulárne bielkoviny, omega 3, 6 a 9 nenasýtené mastné kyseliny a mnoho stopových prvkov. Dajú sa zakúpiť v Bio obchode.)
Postup:
Na ghee masle opečieme cibuľu dozlatista a pridáme dobre umyté špenátové listy. Do špenátovej zmesi pridáme prelisovaný cesnak a soľ. Špenát dusíme na miernom ohni domäkka. Hotovú zmes dochutíme ume octom. Dáme do mixéru, zalejeme domácim mandľovým mliekom. Dochutíme citrónovou šťavou. Na vrch dáme vajíčko upravené ako volské oko a posypeme konopnými semienkami.
Feniklová polievka 4 porcie ( môže sa mraziť)
Ingrediencie:
5 lyžíc masla
2 veľké fenikle pokrájané na plátky
2 póry na kolieska
pár kvapiek bieleho vína, alebo ume octu (Slano-kyslá prírodná šťava a je výbornou náhradou za bežný ocot. Tento „ocot“ je vyrobený prirodzenou prírodnou fermentáciou, zo slaných kvasených sliviek umeboshi, špeciálne slivky pochádzajúce z Ázie s vysoko liečivým účinkom. Má svetlo fialovú farbu a slano-kyslú chuť. Dostať ho môžete v BIO obchode.)
6 hrnčekov zeleninového vývaru
1 cesnak
2 červené zemiaky
1 hrnček uvarenej ryže
štipka soli
na ozdobenie biely jogurt alebo parmezán a tekvicové semienka
Postup:
Maslo roztopte a opražte na ňom pór s feniklom domäkka. Pridávajte vývar, a ak použijete víno tak podlievajte teraz. Nechajte zovrieť, pridajte cesnk a zemiaky. Na slabom ohni varte asi 30 minút. Hotové rozmixujte na krém a ozdobte.
Fazuľová polievka s rozmarínom
Ingrediencie:
250 g červenej veľkej fazule
1 veľká mrkva
1 petržlen
bobkový list
riasa kombu (Hlbokomorská hnedá riasa. Je bohatá na kyselinu algínovú, ktorá čistí a posilňuje predovšetkým črevá. Má vysoký obsah kyseliny glutámovej, ktorá prirodzene zosilňuje chuť pokrmu. Je bohatá na jód (pri problémoch so štítnou žľazou), má zvyšovať inteligenciu a dlhovekosť. Obsahuje 10- až 20-krát viac minerálov než zelenina. V tradičnom japonskom liečiteľstve sa riasy používajú na čistenie krvi: odbúravajú cholesterol z tepien, žíl a vlásočníc (tuky a hlieny pri konzumácii mäsa) a zvyšujú ich pružnosť. Tiež sa používajú na podporu imunitného systému. Zbavujú telo ťažkých kovov, chemických zvyškov a rádioaktivity. Vďaka vysokému obsahu minerálov alkalizujú krv. Pri pravidelnom používaní zlepšujú krvný tlak, alergie, reumatizmus i nervové poruchy. Dostenete ju kúpiť v BIO obchode)
himalájska soľ
2 vetvičky čerstvého rozmarínu
1 strúčik cesnaku
štipka muškátoveho oriešku
štipka koriandru
Postup:
Červenú fazuľu dôkladne opláchneme studenou vodu. Potom ju namočíme aspoň na 12 hodín a odložíme do tmy a chladu. Vodu následne zlejeme a fazuľku môžeme opäť prepláchnuť. V hrnci osolíme podľa potreby. Ja dávam jednu malú lyžičku. Zalejeme vodou, zhruba jeden článok prstu od hladiny fazule. Dáme variť s vopred namočenou riasou kombu a bobkovým listom. Medzitým si umyjeme mrkvu. Dávam do pozornosti, že zeleninu nie je za potreby vždy šúpať. Môžete použiť kefu na zeleninu, pomocou ktorej ju poriadne ošúchate a zbavíte špiny. Podobne postupujeme aj s petržlenom. Skúste nechať vňate z oboch koreňov a uvariť ich v polievke. Častokrát je v nich viac potrebných enzýmov a vitamínov ako v samotnom koreni zeleniny. Nakrájame ich na veľké kusy a dáme variť k polomäkkej fazuľke. Pridáme pretlačený cesnak, zvyšné koreniny a očistené dve vetvičky rozmarínu. Kto nemá v obľube túto bylinku, predsa len ostáva tvrdšia, môže do hrnca pridať vetvičky v celku a získať do polievky iba príchuť. Všetko spolu varíme domäkka. Potom vetvičky vyberieme spolu s bobkovým listom. Polievku rozmixujeme, môžeme vopred vybrať za jednu naberačku celých fazuliek, a potom ich vrátiť do zmixovanej polievky. Ak máte radi pikantnejšie, môžete polievku variť aj s čiernym celým korením.
Brokolicová krémová polievka
Ingrediencie:
1 veľká brokolica
1 malý petržlen
1 malá cibuľa
štipka muškátoveho oriešku
štipka mletej rasce
1/2 lyžičky morskej soli
1/2 malej lyžičky ghee masla (Indická kuchyňa používa čistý mliečny tuk ghí ako dôležitú prísadu. Aj naše babičky ju poznali, hovorili jej prepustené maslo. Maslo sa prepúšťalo kvôli lepšej skladovateľnosti, pretože zbavené vody, bielkovín a ostatných netukových súčastí sa nemusí uchovávať v chladničke. Zároveň získa iné vlastnosti a chuť ako bežne používané maslo a je vhodné aj pre ľudí, ktorí majú alergiu na laktózu, či bielkoviny kravského mlieka.)
300 ml zeleninového vývaru alebo vody
Postup:
Na ghee masle opražíme cibuľu a pridáme pokrájanú brokolicu. Jemne ju orestujeme, posolíme a pridáme vývar alebo vodu. Pridáme koreniny a prikrytú polievku varíme 15-20 minút. Hotovú polievku pomixujeme, ak sa nám zdá príliš hustá, pridáme si pomaly vodu a necháme ešte raz spolu prevrieť.
Pridať nový komentár