Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali. Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.
Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu: 1242441006/1111, IBAN: SK9711110000001242441006
Ak máte dotaz, zasielajte ho na alzbeta@porazka.sk
Tipy pre rodinu a priateľov
Je ťažké vedieť, ako pomôcť niekomu zvládnuť kognitívne problémy. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu.
Trpezlivosť
Nikto z nás sa nechce stále opakovať alebo vedieť že nás nik nepočúva. Majte na pamäti, človek po porážke to asi nie veľmi môže kontrolovať. Nechajte radšej svojho priateľa alebo člena rodiny robiť veci vo vlastnom voľnom čase. Ak je niečo, čo vás frustruje, vysvetlite problém pokojne a zamerať sa na to, čo sa dá spraviť, aby ste sa cítili lepšie.
Nerobte príliš komplikované veci
Pomôžte svojmu priateľovi alebo rodinnému príslušníkovi poskytnutím informácií správnym spôsobom:
- rozdeliť úlohy na jednotlivé kroky
- poskytnúť jednoduché pokyny, zakaždým len jednu, namiesto zoznamu úloh
- buďte exaktný – nevedia držať krok s vaším dvadsaťminútovým monológom o vašom dni. Stačí povedať len v skratke aký ste mali deň.
Povzbudzujte
Cvičte so svojím priateľom alebo členom rodiny a vymyslite spôsob, ako z činnosti urobiť zábavu. Ak je pokrok pomalý, ľahké je byť negatívny a myslieť si, že sa veci nikdy nedostanú do lepšieho stavu. Pomôžte im tým, že oslávite všetky úspechy, nech už sú akokoľvek malé.
Nerobte všetko
Vieme, že by ste pre toho druhého chceli urobiť čo naviac, ale bude lepšie, ak mu pomôžete robiť veci samostatne. Ak sa vás napríklad opýtajú, aký je deň, , naznačte, aby sa pozreli na noviny, aby zistili sami.
Získať podporu
Lekári kognitívne problémy často nevidia a pre pacientov môže byť ťažké, aby ich brali vážne. Nebojte sa zatlačiť, aby ste dostali podporu, ktorú potrebujete.
Pridať nový komentár