Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali. Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.
Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu: 1242441006/1111, IBAN: SK9711110000001242441006
Ak máte dotaz, zasielajte ho na alzbeta@porazka.sk
Tí, ktorí prežili porážku, často zažívajú emocionálne zmeny a zmeny správania. Dôvod je jednoduchý. Porážka ovplyvňuje mozog a mozog riadi naše správanie a emócie. Vy alebo váš milovaný človek môže pociťovať podráždenosť , zábudlivosť, nedbanlivosť alebo zmätok. Časté sú aj pocity hnevu, úzkosti alebo depresie.
Dobrou správou je, že veľa postihnutí v dôsledku mozgovej príhody sa postupom času zlepšuje. Podobne sa zlepšujú aj behaviorálne a emocionálne zmeny. Čas je na vašej strane.
Cesta k úspechu
Prečo sa cítim inak?
Mŕtvica je náhla a šokujúca udalosť a postihuje každú časť vášho života. Je ťažké sa s ňou vyrovnať a môže to mať vplyv aj na to vaše pocity.
Každý, kto má skúsenosti s mozgovou príhodou, je iný, ale pre mnohých ľudí je to akoby stratili život, ktorý mali predtým. Pocit šoku, popierania, hnevu, zármutku a viny sú normálne, keď sa stretnete s takou zničujúcou zmenou. Nielen vy prechádzate všetkými emóciami, ale aj ľudia okolo vás, tí najbližší. Často ľudia nechcú priznať, ako sa cítia a ukazujú svoju odvážnu tvár. Tým pádom ľudia okolo vás si nemusia uvedomiť, čím prechádzate. Môžu predpokladať, že všetko je v poriadku, no ťažko im môžete povedať, že to tak nie je. Komunikačné problémy môžu znamenať, že nemôžete vysvetliť, ako a čo cítite, aj keď chcete.
Je ťažké to zvládnuť. Ak si však nepriznáte to, ako sa cítite a nenájdete spôsob ako si pomôcť, tieto emócie sa môžu stať natoľko veľké, že môže byť pre vás zničujúce.
Niekedy škoda vytvorená mozgovou príhodou spôsobí, že sa cítite inak. Rôzne časti vášho mozgu ovládajú rôzne veci. Ak je časť vášho mozgu, ktorá riadi vaše emócie, poškodená, potom to môže mať vplyv na to, ako cítite.
Aké problémy to môže spôsobiť?
Čo môžem urobiť s tým, ako sa cítim?
1. Obráťte sa na odborníka
Asi máte veľa ťažkostí po mozgovej príhode. Nebojte sa požiadať o pomoc. Ak sa obávate toho, ako sa cítite, alebo myslíte, že môžete mať niektoré z problémov, ktoré sme opísali, musíte o tom povedať svojmu lekárovi. Budú vás môcť informovať o dostupnej podpore. Emocionálne problémy sú často lekármi brané na ľahkú váhu. Musíte však mať dôveru, že viete lepšie ako oni čo sa s vami deje, takže sa nebojte trvať na tom, aby ste dostali podporu, ktorú potrebujete.
2. Porozprávajte sa s niekým o tom
Hovoriť o svojich pocitich s niekým, kto vám porozumie, môže skutočne pomôcť. Možno budete chcieť hovoriť so psychológom, rodinným príslušníkom alebo priateľom, ktokoľvek, s kým sa cítite najpohodlnejšie. Mnohí ľudia tiež vyhľadávajú podporné skupiny, pretože môže hovoriť o svojich problémoch s ľuďmi, ktorí prechádzajú tou istou situáciou.
3. Buďte informovaní
Mŕtvica môže spôsobiť, že sa cítite úzkostne. Rozprávať sa s tými správnymi ľuďmi a hľadaním odpovedí na otázky vám pomôže cítiť sa viac komfortne. Pre mnohých ľudí môže strach z ďalšej mozgovej príhody spôsobiť veľa obáv. Rozprávajte so svojím lekárom o tom, čo spôsobilo mozgovú príhodu a čo môžete urobiť, aby ste znížili riziko. Nebojte sa opýtať, aj keď je to týždeň alebo mesiac neskôr. Je dôležité, aby ste pochopili, čo sa s vami stalo, a prečo.
Ak sa obávate, že sa nebudete môcť vrátiť do práce, na našej stránke zistíte aké finančné prostriedky vám môžu byť pridelené.
4. Uľahčite si to
Mnohí ľudia zistia, že sa musia naučiť, čo je pre nich normálne po tom, ako utrpeli mozgovú príhodu. To znamená počúvať svoje telo a mozog. Buďte úprimní voči problémom, ktoré máte. Často ľudia len chcú vedieť, ako môžu pomôcť, takže ocenia, ak im to poviete.
5. Pokračujte ďalej
Po porážke má mnoho ľudia pocit, že strácajú zmysel života. To môže ovplyvniť vašu sebadôveru. Preto je dôležité, aby ste čo najviac zostali v kontakte s ľuďmi a vecami vo svojom živote. Môže to byť ťažké, pretože nebudete môcť robiť všetko, čo ste robili predtým. Ale budete mať iné veci, ktoré môžete urobiť, tak sa na ne zamerajte.
Naplánujte si malé ciele tak, aby ste pracovali na jednom kroku naraz. Sledujte pokrok, ktorý dosiahnete, pretože je ľahké zabudnúť, najmä ak sa veci nestanú tak rýchlo, ako by ste chceli.
Môže to byť ťažké, ak ste pracovali alebo ste sa pred mŕtvicou podieľali na mnohých aktivitách. Ale musíte mať na pamäti, že sú stále príležitosti, len budete musieť nájsť iné spôsoby, ako využiť svoje zručnosti a talenty. Mnohí ľudia zistia, že dobrovoľníctvo, účasť na výskume alebo nájdenie nových záujmov im pomôžu po porážke a opäť sa cítia užitočnými.
3. Buďte čo najviac aktívny
Keď ste aktívny, telo uvoľňuje chemikálie do mozgu, ktoré vám prinášajú pocit šťastia. Bolo preukázané, že cvičenie pomáha s množstvom emočných problémov. Nemusíte behať ani plávať, dokonca aj krátka prechádzka alebo trochu záhradničenia môže mať dobrý účinok. Ak nemôžete vstať, cvičenie, ktoré vám odporučí fyzioterapeut vás aktivuje.
4. Vyskúšajte relaxáciu
Relaxácia vám pomôže vyrovnať sa s emóciami. Výskum ukázal, že relaxácia môže byť zvlášť užitočná pri liečbe úzkosti po mozgovej príhode. Existujú techniky, ktoré vám môžu pomôcť. Zvyčajne sa zameriavajú na dýchanie alebo uvoľnenie napätia vašich svalov.
Pomáha meditácia. Je to technika, ktorá vám pomáha, aby ste venovali viac pozornosti súčasnému momentu - svojim vlastným myšlienkam a pocitom, ako aj vášmu telu a svetu okolo vás. Existuje veľa kníh, CD, DVD a webových stránok, ktoré vás môžu učiť o relaxácii a meditácii. Hoci väčšina z nich nebolo navrhnutá pre ľudí, ktorí utrpeli mozgovú príhodu, stále je pravdepodobné, že z toho veľa dostanete a mnohí, ktorí prežili mozgovú príhodu, ich považujú za užitočné.
Pridať nový komentár