Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali. Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.
Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu: 1242441006/1111, IBAN: SK9711110000001242441006
Ak máte dotaz, zasielajte ho na alzbeta@porazka.sk
Problémy s prehĺtaním sú po cievnej mozgovej príhode sú relatívne časté.
Prečo vlastne nemôžem prehltnúť?
Prehĺtanie je komplikovaná úloha, kedy váš mozog potrebuje na jej koordináciu veľa rôznych svalov. Ak porážka poškodí tú časť mozgu, ktorá je za to zodpovedná, potom to ovplyvní vašu schopnosť prehltnúť.
Lekári používajú termín dysfágia na opísanie problémov s prehĺtaním.
Ďalšie následky cievnej mozgovej príhody môžu znemožniť prehĺtanie.
Ak po prekonaní cievnej mozgovej príhody:
- bola vaša ruka postihnutá, pravdepodobne nebudete môcť správne používať lyžicu alebo pohár, môže to mať vplyv na spôsob prehltnutia.
- bola ovplyvnená rovnováha, pravdepodobne nebudete môcť sedieť rovno, čo môže spôsobiť tak isto ťažšie prehĺtanie.
- ste ospalí alebo nie ste schopní veľmi dobre sa sústrediť, potom nemusíte prehĺtať jedlo správnym spôsobom.
Štyri fázy prehĺtania
Existujú štyri etapy prehĺtania, pričom porážka môže ovplyvniť ktorúkoľvek z týchto fáz.
- Pripravujete si jedlo žuvaním a pohybom okolo úst.
- Váš jazyk posúva jedlo do zadnej časti úst.
- Jedlo sa pohybuje cez hrdlo do pažeráka - to je potravinová trubica, ktorá nesie potravu do žalúdka. V mieste prehĺtania sa chlopňa v krku (nazývaná epiglottis) pohybuje, aby sa zatvorila a chránila dýchacie cesty. To zabraňuje akémukoľvek jedlu, aby vniklo do pľúc.
- Svaly v pažeráku sa sťahujú, a tým presúvajú potravu do žalúdka.
Ak nemôžete správne prehĺtať, potraviny a nápoje sa dostanú do dýchacích ciest a pľúc. Nazýva sa tiež aspirácia, ktorá môže viesť k infekciám a zápalu pľúc, čo môže byť veľmi závažné. Preto je mimoriadne dôležité, aby každá zmena prehĺtania bola skoro spozorovaná, aby ste sa možným zápalom vyhli.
Aspirácia nie je vždy viditeľná. Niektorí ľudia dobre prehĺtajú, ale potraviny alebo nápoje sa stále dostávajú do pľúc. Toto sa nazýva tichá aspirácia. Takže budete potrebovať hodnotenie vyškoleným odborníkom, ktorý potvrdí, či bezpečne prehĺtate.
Príznaky problémov s prehĺtaním
Každý, kto mal cievnu mozgovú príhodu, by mal byť skontrolovaný, či môže bezpečne prehltnúť. Malo by sa to stať v priebehu prvých niekoľkých hodín v nemocnici. Problémy však nie sú vždy zrejmé, takže je dobré vedieť, na čo si dávať pozor.
Toto sú niektoré príznaky problémov s prehĺtaním:
• kašeľ alebo dusenie pri príjme potravy alebo tekutiny
• prinášanie potravín späť cez nos
• zlyhanie prenosu potravín alebo nápojov
• pocit, že potraviny sú uviaznuté v krku
• neschopnosť udržať si jedlo alebo nápoje v ústach
• stále ostáva zvyšok jedla alebo nápoju v ústach po tom, čo ste prehltli
• neschopnosť správne žuť potravu
• krúživý alebo "mokrý" zvukový hlas
• slintanie
• dlhý čas na prehltnutie
• musí veľa prehĺtať, aby si vyčistil hrdlo
• zadýchavanie, keď prehĺta.
Bude prehĺtanie lepšie?
Ťažkosti s odstraňovaním problémov s prehĺtaním sa môžu zlepšiť a väčšina ľudí je schopná bezpečne prehltnúť počas prvých týždňov. Len malé percento ľudí má ťažkosti, ktoré trvajú dlhšie a veľmi malý počet ľudí má trvalé ťažkosti s prehĺtaním.
Dokonca aj keď máte trvalé následky s prehĺtaním, nemusia vám zabraňovať robiť to, čo chcete robiť. Väčšina ľudí sa domnieva, že sú napriek ťažkostiam stále schopní žiť normálny život.
Existujú procedúry, ktoré vám môžu pomôcť?
Ak má pacient problémy s prehĺtaním, bude odkázaný na logopéda, ktorý s ním bude pracovať a pokúsi sa ťažkosti zlepšiť. Určí stav, v ktorom sa pacient nachádza a bude môcť s pacientom a jeho rodinou hovoriť o najlepších spôsoboch liečby.
Je veľmi dôležité, aby pacient nič nejedol a nepil, kým sa neskontroluje jeho prehĺtanie.
Najdôležitejšia vec je ubezpečiť sa, že pacient môže bezpečne prehltnúť. Ak bezpečne neprehltne, mohlo by to spôsobiť infekcie, to znamená, že do tela nedostanete dostatok potravy alebo tekutín. Logopéd vám vysvetlí rôzne veci, ktoré môžete urobiť ako napríklad:
- zmena stravy
- techniky učenia na pomoc pri prehĺtaní
- používanie pomôcok, ktoré pomáhajú ľahšie prijímať jedlo a nápoje
- cvičenia na prehĺtanie, teda posilnenie svalov na tvári, perách a v ústach
Zmena stravy
Kým nemôže pacient bezpečne prehltnúť, budú sa musieť vykonať zmeny v strave. Príklad:
- mixované nápoje,
- vodu a iné riedke tekutiny je najťažšie prehltnúť, pretože je ťažké ich ovládať, existujú však prášky na zahusťovanie nápojov, aby sa dali ľahšie prehltnúť,
- prijímanie mäkkého alebo hladkého jedla ako napríklad zemiaková, pšenová, pohánková kaša.
Zmena teploty
Horúce jedlá a nápoje môžu byť ťažké na prehltnutie, pretože ich nemôžete držať v ústach dlho. Logopéd môže navrhnúť, aby ste jedli chladné jedlá, alebo nechajte teplé jedlo ochladiť trochu skôr, než sa ho pokúsite jesť.
Zmeňte ako a kedy budete jesť
Vymeniť tri hlavné jedlá namiesto viac malých porcií počas celého dňa. Táto zmena môže byť pre vás prospešná v prípade, ak sa vám zdá ťažké sústrediť sa alebo sa veľmi unavíte. Môžete tiež zistiť, že malé porcie sú ľahšie stráviteľné, alebo že jesť skorších hodinách kedy máte viac energie, funguje lepšie.
Logopéd vám a vašej rodine vysvetlí aké potraviny sú pre vás bezpečné.
Možno si zmeníte stravu len na krátky čas. Keď sa začnete zotavovať, postupne prejdete na viac tuhých jedál a redších nápojov. Veríme, že budete môcť zavádzať ďalšie potraviny kúsok po kúsku, až kým nebudete znova jesť normálnu stravu. Výživový poradca vám pomôže s jedálničkom. Poradcovia pracujú s ľuďmi, aby sa ubezpečili, že dostanú výživu a tekutiny, ktoré potrebujú. Budú monitorovať váhu a pitný režim, aby ste sa uzdravovali.
Hodnotenie prehĺtania
Počas hospitalizácie budete mať pravdepodobne množstvo hodnôt prehĺtania, aby sa sledovalo, ako dobre sa zlepšujete. Tieto hodnotenia vykoná logopéd, ktorý urobí rôzne testy. Napríklad:
- Logopéd bude žiadať, aby ste prehĺtali potraviny a nápoje rôznej konzistencie, aby zistil, či ich môžete bezpečne prehltnúť. Môžu tiež vykonať fyzickú prehliadku.
- Videofluoroskopia zahŕňa zachytenie röntgenového obrazu úst a hrdla počas prehltnutia. To umožňuje logopédovi vidieť jedlo alebo tekutinu, ktorú prehĺtavate. Budete sedieť vedľa röntgenového prístroja a budete mať rôzne potraviny a nápoje na prehltnutie. Tieto sa zmiešajú so špeciálnou kvapalinou nazývanou bárium, ktorá sa objaví na röntgenových lúčoch. Bárium je bezpečné jesť a nebude vám spôsobovať žiadnu ujmu, v ojedinelých prípadoch môže spôsobiť, že sa cítite trochu chorý a niekedy u vás môže spôsobiť zápchu.
- Endoskopické vyšetrenie prehĺtania používa endoskop aby sa zistilo, čo sa deje pri prehltnutí. Endoskop je dlhá, tenká, ohybná trubica, na konci ktorej je svetlo a malý fotoaparát. Je vložený do jednej z nosných dier a do hrdla, takže váš logopéd vie, ako dobre fungujú vaše svaly a kde sa môžu vyskytnúť problémy..
Vytvorte si čas a priestor na to, čo robíte.
- Vypnite televízor alebo rádio, sadnite si s rovným chrbtom a rukami voľne položenými v lone, nie na stole.
- Nadýchnite sa, ukľudnite, vezmite si skrátka toľko času, koľko potrebujete.
- Do úst vkladajte malé množstvá. Nakrájajte jedlo na malé kúsky a pite malé dúšky.
- Prehltnite dvakrát po každom súste, aby ste sa uistili, že v ústach nezostalo nič.
Čo nerobte.
- Nepokúšajte sa jesť pri ležaní.
- Nerozprávajte, keď sa snažíte prehltnúť.
- Nepoužívajte slamky, pokiaľ vám logopéd nepovie, že je to bezpečné.
- Nejedzte jedlá, ktoré nemajú rovnakú konzistenciu, napríklad polievky s veľkými kusmi alebo zeleninu s tvrdou kožou.
Dávajte pozor na ústa a zuby.
Ak si nečistíte zuby a ústa, budú sa okolo nich vytvárať baktérie. Čo môže spôsobiť bolesť v ústach a viesť k infekciám. Ešte dôležitejšie je čistiť si zuby a ústa v prípade, ak máte problémy s prehĺtaním, pretože je vysoko pravdepodobné, že v ústach ostanú drobné stopy po jedle a nápojoch, ktoré sa môžu dostať do zubov. Nakoniec všetci sa cítime lepšie, keď máme čisté ústa a čerstvý dych. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu:
- Starostlivosť o zuby môže byť poslednou vecou v mysli pacienta najmä v počiatočných fázach po mŕtvici. V ideálnom prípade by ste si mali zuby čistiť alebo vyčistiť zubné protézy po každom jedle. Ak to nie je možné, pokúste sa tak urobiť aspoň dvakrát denne.
- Ak máte problémy s prehĺtaním, požiadajte zdravotnú sestru alebo logopéda o najbezpečnejší spôsob čistenia zubov, jazyka a úst. Môžete použiť nepenivú zubnú pastu, ktorá nevytvára toľko peny v ústach alebo použiť špeciálny gél na čistenie zubov.
- Uistite sa, že používate zubnú pastu s vysokým počtom fluoridov a či je vaša zubná kefka suchá pred tým, ako ju začnete používať. Keď ste skončili čistenie, vypľujte zvyšnú zubnú pastu, ale nevyplachujte ústa. Týmto spôsobom ostáva v ústnej dutine viac fluoridov a chráni zuby.
- Ak nosíte zubné protézy, je dôležité očistiť rovnako zuby, ústa a jazyk. Môžete to urobiť mäkkou kefkou alebo pomocou gázy obtočenej okolo prsta.
- Vyhnite sa sladkým nápojom a občerstveniu, ktoré škodia vašim zubom. Potravinové doplnky môžu takisto zvýšiť šancu na rozvoj zubného kazu tak. Preto po každom jedle by ste si mali vyčistiť zuby alebo aspoň vypláchnuť ústa.
- Je dôležité udržať si ústa vlhké. Keď nemôžete piť, použite slinný sprej alebo špeciálny gél, aby ste zabránili suchu v ústach.
- Používajte balzam na pery, aby ste zabránili vysušeniu alebo popraskaniu pier.
- Uistite sa, že viete, čo musíte robiť ešte pred odchodom z nemocnice domov. Ak stále máte nejaké problémy s prehĺtaním, uistite sa, že máte špeciálne vybavenie alebo produkty, ktoré potrebujete na udržanie čistoty zubov a úst.
- Pravidelne navštevujte svojho zubára. Prezrie Vám zuby a ústa a poskytne ďalšie rady, ktoré potrebujete.
Rozprávajte o tom s niekým.
Problémy s prehĺtaním môžu byť obzvlášť ťažké zvládnuť doma. Veľká väčšina rodinných a spoločenských udalostí sa týka jedenia a pitia. Mnohí, ktorí prežili mozgovú príhodu, sa cítia byť vynechaní, keď nie sú schopní podieľať sa na rodinnom jedle, ako tomu bolo predtým. Taktiež sa nemusia tešiť na jedlo, pretože ste v rozpakoch jesť pred ostatnými ľuďmi alebo sa cítiť nepríjemne, ak nejedia so všetkými ostatnými.
Tieto pocity môžu byť pre pacienta veľmi negatívne. Uistite sa, že s nimi niekto hovorí. Podporné skupiny môžu byť užitočné, pretože môžete hovoriť o svojich problémoch s ľuďmi, ktorí prechádzajú rovnakou situáciou. Ak ale pacient skupinu nechce navštevovať, rozprávajte sa s ním doma., podstatné je, aby zo seba dostal ťarchu, ktorú pociťuje.
Ďalšie veci na premýšľanie ...
- Vychutnať jedlo si môžete aj vtedy, ak máte problémy s prehĺtaním. Nemocničné jedlá môžu byť dosť zlé, ak však máte chuť na obľúbené jedlo, stačí povedať priateľovi, manželovi, manželke, logopédovi..:) Isto Vám ho doručia.
Mäkké potraviny nemusia byť nudný.
Existuje množstvo kuchárskych kníh a online receptov na chutné jedlá. Ak nie ste schopní variť, existujú spoločnosti, ktoré vám doručia jedlá, ktoré vyzerajú a chutia skvele.
Lieky
Lieky existujú v rôznych formách, vrátane sirupov, náplastí, inhalátorov... Niekedy je možné rozdrviť tabletky a dať ich do jedla alebo vody, ale nie všetky lieky môžu byť prijaté týmto spôsobom. Poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, či nie je na trhu iná vhodná skupina liečiv, ktorej prijatie môže byť pre vás jednoduchšie.
Komentáre
Zuzana (neregistrovaný)
15.04.2020
12:09
(No subject)
Alžbeta
02.05.2020
08:50
Odpoved
Pridať nový komentár