SAFE Research Dissemination 2020
PRESTIGE-AF
Dr Eleni Korompoki, MD, PhD, FESO
Pracovník klinického výskumu v oblasti cievnej mozgovej mŕtvice
Oddelenie mozgových vied
Imperial College London
Šírenie výskumu SAFE 2020
SAFE: Ako by ste vysvetlili čo je cieľ projektu osobe bez lekárskeho zázemia?
EK: Vykonávame výskumnú štúdiu, aby sme zistili, či by pacienti, ktorí mali krvácanie do mozgu, mali dostávať antikoagulačné lieky na zabránenie vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu byť spôsobené srdcovou arytmiou nazývanou fibrilácia predsiení. V súčasnosti nevieme najlepší spôsob, ako zabrániť mŕtvici u týchto pacientov.
SAFE: Aké typy partnerov potrebujete na vykonanie projektu, ako je tento?
EK: Tento projekt zastrešuje veľké mnoho špecializácií, takže potrebujeme partnerov s odborníkmi na mozgovú príhodu, kardiológiu, genetiku, biomarkery, neuroimaging a prediktívne modelovanie a iných.
SAFE: Môžete stručne opísať svoju úlohu v projekte?
EK: Som súčasťou tímu centrálneho klinického skúšania, ktorý pomáha všetkým (70!) Nemocniciam, ktoré sa prijímajú do nášho klinického skúšania. Som pripravený poskytnúť lekársku pomoc, odpovedať na otázky týkajúce sa spôsobilosti pacienta a prehodnotiť správy o bezpečnosti (nazývané nepriaznivé udalosti), pretože pozorne sledujeme všetky zdravotné ťažkosti, ktoré majú pacienti, keď sú v štúdii. Na konci projektu sa budem zaoberať analýzou údajov a napísaním výsledkov skúšky.
SAFE: Aké (ak vôbec) sú ťažkosti s vykonávaním práce?
EK: Cievna mozgová príhoda tvorí jednu z najčastejších príčin zdravotného postihnutia v Európe a mozgové príhody spôsobené krvácaním do mozgu zdravotné postihnutie spôsobujú častejšie. Preto môže byť výzvou identifikovať pacientov, ktorí sú ochotní a schopní sa zúčastniť na takejto štúdii.
SAFE: Čo vás osobne pritiahlo, aby ste boli v tomto projekte?
EK: Už viac ako 10 rokov sa zaoberám výskumom cievnej mozgovej príhody so zameraním na jej prevenciu a spojenie srdca a mozgu. Ako lekár a vedecký pracovník som pevne presvedčený, že prevencia je kľúčovým prvkom dobrého zdravotného stavu. PRESTIGE-AF je preventívna štúdia zameraná na individualizovaný prístup a lepšiu kvalitu života po porážke. Štúdia sa bude zaoberať aj dôležitými aspektmi, ako sú rozdiely u pohlaviach, postoje a preferencie pacientov.
Ako súčasť konzorcia PRESTIGE-AF mám veľa príležitostí komunikovať s medzinárodne uznávanými odborníkmi z desiatich popredných európskych akademických inštitúcií, spolupracovať s multidisciplinárnym tímom z rôznych európskych krajín, získavať veľa skúseností a zlepšovať svoje vedecké zručnosti.
SAFE: Akú zmenu očakávate na konci tohto projektu?, t. J. Ako sa prejaví pri liečbe mozgovej príhody?
EK: Očakávame, že dokážeme poskytnúť liečbu založenú na dôkazoch u pacientov, ktorí mali krvácanie do mozgu a majú fibriláciu predsiení, čo je najbežnejšia srdcová arytmia. Dúfame tiež, že s týmito pacientmi budeme môcť začať využívať prístup zameraný viac na človeka, ktorý bude využívať informácie získané pri pohľade na skenovanie mozgu, krvné testy, rodové rozdiely a psychologické aspekty.
Spoločnosť PRESTIGE-AF získala finančné prostriedky z výskumného a inovačného programu Európskej únie Horizont 2020 na základe dohody o grante č. 754517.
------------------------------------------------
PRECIOUS
Jeroen de Jonge
Neurologický rezident, UMC Utrecht
SAFE: Ako by ste vysvetlili čo je cieľ projektu osobe bez lekárskeho zázemia?
Štúdia PRECIOUS znamená „Prevencia komplikácií s cieľom zlepšiť výsledok u starších pacientov s akútnou cievnou mozgovou príhodou“. Toto lekárska štúdia je výskumným projektom spoločného výskumu Horizont 2020 zameraným na hľadanie spôsobov, ako zlepšiť zotavenie pacientov s mozgovou príhodou vo veku 66 rokov a starších. Po mŕtvici môžu mať pacienti komplikácie, ako je horúčka alebo zápal pľúc. Títo pacienti sa zvyčajne zotavujú horšie ako pacienti bez komplikácií. Komplikácie sa liečia, keď sa príznaky prejavia. Horúčka sa lieči paracetamolom, nevoľnosťi a zvracanie metoklopramidom a infekcie sa liečia antibiotikami. V tomto teste podávame ošetrenia skôr, ako sa objavia príznaky, aby sme otestovali, či môžeme zabrániť komplikáciám a tým zlepšiť zotavenie.
SAFE: Aké typy partnerov potrebujete na vykonanie projektu, ako je tento?
Začatie, vykonávanie a manažovanie výskumu ako PRECIOUS zahŕňa mnoho rôznych partnerov a organizácií. PRECIOUS sa vykonáva v približne 80 nemocniciach v 9 európskych krajinách. Pred začatím lekárskeho výskumu u pacientov musí byť schválený regulačnými orgánmi, ktoré hodnotia, či je váš pokus užitočný, bezpečný, etický a uskutočniteľný. V každej zúčastnenej nemocnici je špecializovaný lekár, ktorý pomáha s nastavením skúšky. Niekedy sú však pravidlá a nariadenia také zložité, že do procesu je zapojená špecializovaná výskumná organizácia.
V priebehu skúšky je zapojených niekoľko partnerov, z ktorých každý má špecifickú úlohu. Napríklad existuje bezpečnostný tím, ktorý zhromažďuje informácie o potenciálnych vedľajších účinkoch liekov, aby dohliadal na bezpečnosť liečby. Iný tím navrhuje elektronický dátový systém, ktorý je bezpečnou online platformou, kde lekári môžu vyplniť údaje o pacientovi. Existuje tiež tím, ktorý pravidelne navštevuje nemocnice, aby monitoroval, či sa štúdia vykonáva podľa pravidiel. Na konci štúdie sa zhromaždí aj veľa informácií. Potrebujeme štatistický tím, ktorý spracuje všetky informácie a určí, či je liečba účinná. Toto je však len niekoľko príkladov a na realizáciu, ako je napríklad projekt, potrebujete veľa partnerov.
SAFE: Môžete stručne opísať svoju úlohu v projekte?
Mojou úlohou manažéra výskumu je každodenný dohľad nad všetkými procesmi súvisiacimi s PRECIOUS. Práca je veľmi rozsiahla a zahŕňa napríklad všeobecné riadenie výskumu, podporu pri získavaní regulačných schválení, zriaďovanie zúčastnených nemocníc vrátane pacientov, ktorí sa zúčastňujú na skúškach, a odpovede na otázky miestnych lekárov o nábore pacientov, zhromažďovaní údajov alebo sledovaní pacientov.
SAFE: Aké (ak vôbec) sú ťažkosti s vykonávaním práce?
Získanie regulačných schválení v rôznych krajinách a nemocniciach vyžaduje veľa administratívnych a byrokratických úloh. Tento proces vyžaduje veľa času. Samozrejme, je veľmi dôležité, aby sa výskum hodnotil veľmi starostlivo skôr, ako sa začne, ale niekedy sa špecifické aspekty výskumu posudzujú viackrát. Trvá dlho, kým sa výskum môže skutočne začať, a to je niekedy náročné.
SAFE: Čo vás osobne priťahuje, aby ste boli v tomto projekte?
Mŕtvica je druhou najčastejšou príčinou smrti na svete a treťou príčinou dlhodobého zdravotného postihnutia.
Mnoho pacientov trpí mozgovou príhodou denne. K dispozícii sú však stále obmedzené možnosti liečby. Na základe lekárskeho výskumu sa v liečbe mozgovej príhody dosiahol značný pokrok a za posledné desaťročie sa sprístupnili nové účinné možnosti liečby. V tomto projekte ma osobne priťahuje možnosť podporovania výskumu, ktorý hľadá nové spôsoby liečby mozgovej príhody.
SAFE: Na konci tohto projektu, čo očakávate, že sa zmení, t. j. ako sa prejaví pri liečbe mozgovej príhody?
Dúfame, že nájdeme jednoduchú, bezpečnú a účinnú liečebnú stratégiu pre pacientov, ktorí mali mozgovú príhodu, ktorá môže zabrániť vzniku komplikácií a zlepšiť zotavenie po mozgovej príhode.
PRECIOUS získal finančné prostriedky z programu Európskej únie v oblasti výskumu a inovácií Horizont 2020 na základe dohody o grante č. 634809.
----------------------------------------
Danielle Kerkhofs
Kandidát na PhD
Maastricht University
SAFE: Ako by ste vysvetlili čo je cieľ projektu osobe bez lekárskeho zázemia?
Cieľom projektu SVDs @ target je objasniť základné mechanizmy mozgovej choroby malých ciev (cSVD) a objaviť nové možnosti liečby tohto ochorenia. CSVD je zastrešujúci pojem používaný pre rôzne patológie postihujúce najmenšie cievy v mozgu. Prispieva k štvrtine všetkých mozgových príhod a takmer 45% všetkých demencií. S odhalením základných mechanizmov choroby dúfame, že vytvoríme možnosti na vývoj nových spôsobov liečby špecifických pre CSVD.
SAFE: Aké typy partnerov potrebujete na vykonanie projektu, ako je tento?
Partneri, ktorých potrebujeme pre tento projekt, by mali mať klinické skúsenosti aj z predklinického výskumu. Aby sme mohli ďalej odhaliť základný mechanizmus ochorenia, musíme začať na základnej úrovni, po ktorej nasledujú klinické štúdie u pacientov. Myslím si, že táto rovnováha medzi predklinickým a klinickým výskumom je jednou zo silných stránok tohto projektu.
SAFE: Môžete stručne opísať svoju úlohu v projekte?
Pracujem ako doktorand na tomto projekte na Maastrichtskej univerzite a zúčastňujem sa na predklinických aj klinických štúdiách. Našou hlavnou výskumnou témou v Maastrichte je skúmať špecifickú úlohu zápalu a špecifickejšie rôznych populácií imunitných buniek pri vývoji cSVD. Ďalej sa zúčastňujem na klinických štúdiách Vyšetrujte @ SVD a TREAT-SVD.
SAFE: Čo vás osobne priťahuje, aby ste boli v tomto projekte?
V tomto projekte sa mi veľmi páči medzinárodná spolupráca medzi rôznymi výskumnými skupinami a zameranie sa na predklinické a klinické práce.
SAFE: Na konci tohto projektu, čo očakávate, že sa zmení, t. J. Ako sa prejaví pri liečbe mozgovej príhody?
Tento projekt nám poskytne lepší prehľad o mechanizmoch, ktoré sú základom patogenézy cSVD. Získané vedomosti dúfajme umožnia ďalší krok, ak budeme môcť skúmať špecifickejšie liečby, ktoré môžu znížiť progresiu ochorenia. Tieto nové znalosti môžu ďalej poskytnúť nové šance na skoršie odhalenie choroby.
Spoločnosť SVDs @ Target získala finančné prostriedky z výskumného a inovačného programu Európskej únie Horizont 2020 na základe dohody o grante č. 666881.
----------------------------------------
PROOF
MUDr. Sven Poli
Zástupca riaditeľa Oddelenie Neurológie a cievnej mozgovej príhody
Univerzita v Tuebingen
SAFE: Ako by ste vysvetlili čo je cieľ projektu osobe bez lekárskeho zázemia?
SP: Rekanalizácia uzavretej cievy je v súčasnosti zavedenou liečbou mŕtvice.
Napriek úspešnej rekanalizácii ciev však veľa pacientov trpí ťažkou mozgovou príhodou, pretože mozgové bunky odumreli pred samotnou rekanalizáciou. Hlavným faktorom smrti mozgových buniek pri mŕtvici je nedostatok kyslíka v ischemických oblastiach.
Dýchanie čistého kyslíka (namiesto vzduchu v miestnosti) zvyšuje kyslík rozpustený v krvi.
Zvýšený kyslík v krvi by mal kompenzovať nedostatok kyslíka, a tak udržiavať mozgové bunky nažive, až kým sa uzavretá cieva úspešne rekanalizuje.
SAFE: Aké typy partnerov potrebujete na vykonanie projektu, ako je tento?
SP: Mnoho študijných stredísk s vysoko motivovanými študijnými tímami a lekármi mozgovej príhody.
SAFE: Môžete stručne opísať svoju úlohu v projekte?
SP: Koordinujúci vyšetrovateľ je zodpovedný za protokol štúdie, za vedenie štúdie a komunikáciu medzi študijnými strediskami a príslušnými orgánmi.
SAFE: Aké (ak vôbec) sú ťažkosti s vykonávaním práce?
SP: Nábor pacientov si vyžaduje vysokú motiváciu a personál, ktorý umožňuje nepretržitú pohotovosť pri zaraďovaní pacientov do veľmi krátkeho terapeutického časového obdobia.
SAFE: Čo vás osobne priťahuje, aby ste boli v tomto projekte?
SP: Svoju kariéru som začal v oblasti cievnej mozgovej príhody v roku 2006. Zlé výsledky napriek štandardným terapiám, t. Moje dva obľúbené prístupy boli kyslík a tiež podchladenie. Zatiaľ čo posledný uvedený sa u ľudí stále ťažko uplatňuje, zdá sa mi, že prvý z nich sa dá ľahko implementovať do pracovného postupu s klinickým akútnym iktom.
SAFE: Čo vás osobne priťahuje, aby ste boli v tomto projekte?
SP: Svoju kariéru som začal v oblasti cievnej mozgovej príhody v roku 2006. Zlé výsledky napriek štandardným terapiám ako napríklad rekanalizácia pomocou intravenóznej trombolýzy alebo endovaskulárnej trombektómie ma prinútila k výskumu neuroprotekcie. Moje dva obľúbené prístupy boli kyslík a tiež podchladenie. Zatiaľ čo posledný uvedený sa u ľudí stále ťažko uplatňuje, zdá sa mi, že prvý z nich sa dá ľahko implementovať do pracovného postupu s akútnou mozgovou príhodou.
SAFE: Na konci tohto projektu, čo očakávate, že sa zmení, respektívne ako sa prejaví pri liečbe mozgovej príhody?
SP: V prípade, že kyslík bude fungovať, môže sa táto liečba začať dokonca aj ihneď po nástupe príznakov. Môže to spôsobiť revolúciu v liečbe mozgovej príhody, kúpu času pre mozog a pacienta až do reperfúzie.
Na skúšku PROOF sa poskytli finančné prostriedky z výskumného a inovačného programu Európskej únie Horizont 2020 na základe dohody o grante č. 733379.
---------------------------------------------
TENSION
Dr. Claus Simonsen
Dept. Of Neurology
Aarhus University Hospital
SAFE: Ako by ste vysvetlili čo je cieľ projektu osobe bez lekárskeho zázemia?
Liečba cievnej mozgovej príhody postupuje. Väčšina mozgových príhod je spôsobená oklúziou artérie. Odstránenie zrazeniny / oklúzie znamená, že pacient bude mať vyššie predpoklady lepšej rekonvalescencie. Ak je zrazenina veľká, môžeme ju odstrániť katétrom. To je skvelý nápad, ak je poškodenie mozgu malé. Ak dôjde k poškodeniu v pokročilom štádiu, nevieme, či má pacient výhody z odstránenia zrazeniny. Projekt sa pokúsi dokázať, že z toho majú úžitok aj títo pacienti. Potom môžeme liečiť a pomáhať viacerým pacientom.
SAFE: Aké typy partnerov potrebujete na vykonanie projektu, ako je tento?
Aby ste boli partnerom v projekte, musíte mať centrum trombektómie. A pravdepodobne budete potrebovať pomerne veľkú spádovú oblasť. Nie je veľa pacientov s pokročilým poškodením, ktorí súčasne spĺňajú všetky kritériá zaradenia. Personál by mal mať skúsenosti s výskumami a zaradením do výskumov. Výskumná zdravotná sestra by bola veľmi dobrá.
SAFE: Môžete stručne opísať svoju úlohu v projekte?
Som hlavný vyšetrovateľ - lekár v Dánsku. Som v kontakte s vedúcimi výskumu a s pozorovateľmi v Dánsku. Snažím sa zapojiť do výskumného procesu viac dánskych centier. A snažím sa zvýšiť inklúziu vo svojom centre tým, že kolegom hovorím kolegom o výskumnom procese.
SAFE: Aké (ak vôbec) sú ťažkosti s vykonávaním práce?
Ťažkosti: Informovať každého o projekte. Pripomínať sa pacientom, ktorých sme (v minulosti) liečili. Získať súhlas od príbuzných v kritickej situácii. (Pripomíname sa bez súhlasu v Dánsku, ale potrebujeme súhlas príbuzných, aby mohli pacienti zostať v projekte.)
SAFE: Čo Vás osobne priťahuje, aby ste boli v tomto projekte?
Mám veľký záujem na výskume liečby akútnej mŕtvice. Táto téma (liečba pacientov s rozsiahlymi mŕtvicami a pokročilým poškodením) je jednou z najzaujímavejších oblastí liečby mozgovej príhody.
SAFE: Na konci tohto projektu, čo očakávate, že sa zmení?
Myslím si, že projekt bude pozitívny. (Inak by som pravdepodobne neprispela.) Takže si myslím, že po skončení projektu môžeme liečiť viac pacientov. Alebo budeme viac informovaní, keď robíme rozhodnutia o liečbe pre túto skupinu pacientov.
Na skúšku TENSION sa poskytli finančné prostriedky z výskumného a inovačného programu Európskej únie Horizont 2020 na základe dohody o grante č. 754640.
Pridať nový komentár