Inkontinencia

Veríme, že ste na našich stránkach našli informácie, ktoré ste potrebovali.  Všetky články, ktoré ste čítali, by nebolo možné vytvoriť aj bez vašej finančnej podpory. Ďakujeme, že prispievate.

Názov účtu: Porážka.sk, Číslo účtu:  1242441006/1111,   IBAN: SK9711110000001242441006

 

Problémy s močovým mechúrom a črevami.

Po cievnej mozgovej príhode je celkom bežné, že máte problémy s reguláciou močového mechúra a čriev. Ak dôjde k úniku, nazýva sa to inkontinencia. Často sa zlepšuje v prvých týždňoch po mŕtvici.

Pre mnohých ľudí je strata kontroly toalety veľmi citlivá a osobná otázka a ľudia môžu mať pocit, že stratili svoju dôstojnosť. Existuje spôsob, ako sa dá pomôcť, a mnoho ľudí sa zotaví. Najdôležitejšou vecou pri inkontinencii je vyhľadať pomoc. Povedzte lekárovi, že máte ťažkosti s kontrolou močového mechúra alebo čriev. Niektorí ľudia ju skrývajú, čo znamená, že im chýba pomoc. Obnovenie kontroly môže zlepšiť morálnu i celkovú obnovu.

 

Prečo sa vyskytujú problémy s inkontinenciou?

Existujú rôzne dôvody, prečo porážka vyvoláva problémy s močovým mechúrom a črevami. V čase mozgovej príhody môžete stratiť vedomie a môžete sa „ušpiniť“ bez toho, aby ste si to uvedomovali. Mŕtvica môže poškodiť časť mozgu, ktorá ovláda váš močový mechúr alebo črevo. Rovnako ako pri iných následkoch mozgovej príhody, môže trvať dlhší čas, kým sa zotavíte. K dispozícii sú cvičenia a iné spôsoby liečby, ktoré vám môžu pomôcť zotaviť sa.

Ak máte ťažkosti s chôdzou alebo pohybom ako takým, nemusíte sa vždy dostať na toaletu včas. To isté platí v prípade, ak máte problémy s komunikáciou a nedokážete sa vyjadriť včas, aby ste získali pomoc pri príchode na toaletu. Akékoľvek ďalšie námahy spojené s presunom môžu samy o sebe sťažiť udržanie kontroly.

Keď ste menej pohybliví ako obvykle, môžete sa zvýšiť náchylnosť k zápche (nepravidelné vyprázdňovanie čriev), čo môže spôsobiť problémy s inkontinenciou. Pravdepodobne nebudete môcť jesť ani piť toľko ako zvyčajne, čo znamená, že nebudete jesť alebo piť dosť. To môže tiež viesť k zápche.

Niektoré lieky vrátane tých, ktoré sú bežne predpísané po porážke, môžu ovplyvniť kontrolu močového mechúra alebo čriev. Napríklad diuretiká, ktoré sa môžu užívať na zníženie krvného tlaku, môžu na začiatku ovplyvniť kontrolu močového mechúra alebo spôsobiť zápchu.

Ak ste už pred cievnou príhodou mali problémy s močovým mechúrom alebo črevami, je pravdepodobné, že sa zhoršia v priebehu dlhého obdobia v posteli. Zadržanie moču sa môže vyskytnúť aj po mŕtvici. Môže byť ťažké vyprázdniť močový mechúr a môže byť veľmi plným. Je tiež pravdepodobnejšie, že sa vyvinú infekcie močového mechúra, čo môže spôsobiť dočasnú inkontinenciu.

 

Aké problémy s močovým mechúrom a črevom sa môžu vyskytnúť po mŕtvici?

Existuje mnoho rôznych typov problémov s močovým mechúrom a črevami, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku mŕtvice.

 • frekvencia - potreba močiť častejšie, než je obvyklé.
 • naliehavosť - pocit náhlej, naliehavej a nekontrolovateľnej potreby močenia. Často nie je čas dostať sa na toaletu, takže môžete mať nehodu.
 • noktúria - váš močový mechúr vás zobudí zo spánku s naliehavou potrebou ísť močiť.
 • nočná enuréza - namočenie na lôžko počas spánku.
 • funkčná inkontinencia - ak fyzické dôsledky vašej cievnej mozgovej príhody znemožňujú dostať sa na toaletu včas.
 • stresová inkontinencia - malé tečúce kvapky moču pri kašľaní, kýchnutí alebo smiechu. Deje sa to, pretože svaly v panvovom dne sú slabé alebo poškodené.
 • reflexná inkontinencia - močenie bez toho, aby ste si to uvedomili. Nastáva, keď mŕtvica ovplyvnila časť mozgu, ktorá sníma a ovláda pohyb močového mechúra.
 • inkontinencia pretečenia - keď močový mechúr unikne kvôli príliš veľkému množstvu. Váš močový mechúr môže byť príliš plný v dôsledku straty pocitu vo vašom močovom mechúre alebo problémov pri účinnom vyprázdňovaní močového mechúra (zadržanie moču).

 

Črevné problémy

 • Fekálna inkontinencia - alebo nekontrolovaný pohyb čriev. Môže byť spôsobený poškodením časti mozgu, ktorá kontroluje črevo, a vy sa nedokáže dostať na toaletu včas.
 • Zápcha z preplnenia - veľké stolice môžu uviaznuť a blokovať črevo. Kvapalné stolice môžu prúdiť okolo neho, čo spôsobuje únik vodnej stolice.
 • Zadržiavanie stolice - suché a stužené stolice sa zhromažďujú v konečníku. Môžu tlačiť na močový mechúr a spôsobiť akékoľvek problémy, ktoré máte s vyprázdnením vášho mechúra.

 

Základná starostlivosť po mŕtvici

Ak máte dobrú funkciu močového mechúra a čriev, ale nie ste schopní naznačiť, kedy potrebujete ísť na toaletu, sestričky vám môžu ponúknuť toaletu alebo pomôcku na vyprázdnenie každé dve hodiny.

Kým nie ste zotavený natoľko, aby ste začali aktívne získavať kontrolu nad močovým mechúrom alebo črevom, možno budete musieť nosiť absorbčné plienky. Plienky by sa mali vymeniť okamžite po znečistení. Dobrá hygiena a starostlivosť o pokožku sú dôležité pre ochranu pokožky pred jej poškodením.

Ak sa váš močový mechúr úplne nevyprázdňuje, môže sa na vyprázdnenie použiť katéter. To zahŕňa vkladanie jemnej rúrky buď do močovej trubice, alebo cez malý otvor vytvorený v žalúdku, aby ste odvádzali moč z močového mechúra do vrecka.

 

Posúdenie

Ak zostanete v nemocnici po cievnej príhode, lekár posúdi, aký typ problémov s močovým mechúrom alebo črevom máte a naplánuje liečbu. Posúdenie môže zahŕňať:

 • anamnéza akýchkoľvek problémov, ktoré ste mali pred mozgovou príhodou a súčasnými liekmi
 • jednoduchý denník, ktorý zaznamenáva koľlko pijete, a koľko moču vychádza počas dvoch až troch dní
 • analýzu vzoriek moču na vylúčenie infekcií
 • graf, ktorý zaznamenáva pohyby a konzistenciu čriev
 • iné testy. Môžu to byť fyzické, ultrazvukové vyšetrenie močového mechúra, abdominálny röntgen alebo špecializované vyšetrenia, aby sa presne určilo, ako funguje močový mechúr a črevá.

 

Aké sú liečby problémov s močovým mechúrom?

Akonáhle sa objaví príčina vášho problému s močovým mechúrom, dostanete poradenstvo a liečbu. Tie môžu zahŕňať:

 • pitie veľkého množstva tekutín. Silný koncentrovaný moč dráždi močový mechúr. Môže spôsobiť únik a tiež infekcie močového mechúra. Kofeín môže taktiež stimulovať produkciu moču, takže môže vám byť odporučené zníženie príjmu kofeínu.
 • výcvik močového mechúra znižuje naliehavosť a frekvenciu tým, že sa v ňom postupne udržiava viac moču. Vykonáva sa to pravidelnými návštevami toalety a postupným predlžovaním času medzi nimi, kým sa váš močový mechúr nenaučí, ako moč "udržať".
 • cvičenia panvového dna pomáhajú posilňovať svaly tak, aby poskytovali podporu. Pomôže to zlepšiť kontrolu močového mechúra a zlepší alebo zastaví únik moču.
 • používanie liekov na zníženie tvorby moču, naliehavosti a frekvencie.
 • strata hmotnosti (ak máte nadváhu) často zlepší kontrolu močového mechúra v dlhodobom horizonte.
 • prestať fajčiť - kašeľ zhoršuje presakovanie močového mechúra.

 

Aké sú lieky na inkontinenciu čriev?

Niektoré ponúkané rady a liečby môžu zahŕňať:

 • liečba inkontinencie čriev môže zahŕňať zmeny životného štýlu, lieky a cvičenie.
 • rekvalifikácia čriev môže zahŕňať pravidelné návštevy toalety (zvyčajne po jedle, keď sú črevá stimulované, aby sa pohybovali prirodzeným reflexom). Tiež sa naučíte oddialiť pohyby čriev raz na záchode, aby ste zlepšili schopnosť "udržania".
 • cvičenia panvového dna, ktoré môžu tiež posilniť svaly, ktoré riadia pohyb čriev.
 • stravovacie zmeny, ako napríklad jesť viac vlákniny, ak máte zápchu.
 • lieky môžu obsahovať zložku, ktorá sa používa na liečbu hnačky. Spomaľuje pohyb stolice cez črevá, čo umožňuje viac absorbovať vodu. Laxatíva sú ďalšou možnosťou. Tlmiaci efekt pomáha stolici udržiavať tekutinu a zabraňovať tomu, aby sa vysušili a spôsobili upchanie.
 • pitie viac tekutín pomáha zmäkčiť stolice.